Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Dział, w którym możesz zaprezentować swoją maszynę oraz siebie samego.

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 12 gru 2019, o 17:00

Tak jak już wspomniałem, jakiś czas temu zakupiłem rodzinną "krowę", czyli Alhambrę 1,9 115 KM. Rocznik 2002, przebieg 195 tysięcy (akurat, hłe, hłe, hłe :D).
Do sprzedaży picowana nie była, ma wgniotki, rysy, no i rdzę :F A dokładniej zajęty jest przód progów i doły drzwi. Na wiosnę kolega mi to ogarnie.
Mechanicznie była w miarę OK, oprócz podejrzenia, że jeden pompowtrysk dokonuje żywota. Ale o tym za chwilę.
Są kwity na wymianę rozrządu zeszłej zimy, więc na razie dam sobie spokój. Po zakupie wpadły nowe tarcze i klocki z przodu, przewody elastyczne, jeden przegub i gumki na drugim. Na dniach wymienię olej (prawdopodobnie Liquy Moly z normą do pompowtrysków).
Co do pompek - na zimnym troszkę kopci na ciemno szaro, w spalinach wyraźnie było czuć ropę. Dziś pochodził sobie pół godziny na polecanym preparacie Liquy Moly Diesel Spulung, jak preparat się kończył, to silnik zgasł i nie dał się odpalić. Okazało się, że zabiło na amen dodatkowy filterek, który założyłem na przewody. Trzeba będzie kupić drugą puchę i powtórzyć operację, ale już po tej jednej kuracji jest duuużo lepiej. Przy okazji wleciał nowy filtr paliwa.
Powoli przyzwyczajam się do jazdy dieslem i nie powiem, podoba mi się ;) Najważniejsze, że z tyłu mieszczą mi się 3 foteliki i mam jeszcze 2 miejsca w razie potrzeby.
Generalnie jak za autko za 6 tysięcy nie jest źle, dołożę trochę i zrobi się "igłę" ;)
Na koniec kilka zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Pani Kontekstowa » 12 gru 2019, o 17:00

Pani Kontekstowa
 

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Romecik2t » 12 gru 2019, o 18:37

Do czego ten spulung? Calkiem ladna sztuka. Niech sluzy :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez igrek97 » 12 gru 2019, o 21:21

Marcek napisał(a):Są kwity na wymianę rozrządu zeszłej zimy, więc na razie dam sobie spokój.

Ja bym za bardzo w takie rzeczy nie wierzył :F W szczególności, że rozrząd do tego silnika kosztuje grosze.

Marcek napisał(a):Po zakupie wpadły nowe tarcze i klocki z przodu

A co z tyłem? :mrgreen: tył też jest :F

Romecik2t napisał(a):Do czego ten spulung?

Pewnie dodatek do czyszczenia układu :F

Spoko kolumbryna, w środku klasyczny sharan :mrgreen: Zawsze widziałem, że te auta są identyczne, ale nigdy nie widziałem ich w środku, a tam to samo wypisz wymaluj
Bez młota, to ch*j nie robota! :F
bedziesz sluchał @ igrek97, to zobaczysz jak skonczysz
Avatar użytkownika
igrek97
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3562
Dołączył(a): 22 paź 2010, o 18:59
Pochwały: 25
Pojazdy: sterta złomu

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 12 gru 2019, o 21:59

Romecik2t napisał(a):Do czego ten spulung?

Do czyszczenia wtryskiwaczy. Można albo wlać do baku, albo odpalić na nim auto bezpośrednio. Ja wybrałem drugą opcję.
igrek97 napisał(a):Ja bym za bardzo w takie rzeczy nie wierzył W szczególności, że rozrząd do tego silnika kosztuje grosze.

Akurat nie mam podstaw nie wierzyć, do paska zaglądałem i zużycia na nim nie widać, poza tym wątpię, żeby ktoś przy tych pieniądzach za auto bawił się w podrabianie pieczątek z warsztatu.
Samochód kupiłem w sumie od sąsiada babci, więc wiem, gdzie szukać winnych w razie czego ;)
igrek97 napisał(a):A co z tyłem? tył też jest

Tył jest OK, był robiony przez poprzedniego właściciela.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Romecik2t » 12 gru 2019, o 23:09

Marcek, To gdzie filterek dales ze sie ubrudzil chyba nie za wtryskami xD :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45


Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez igrek97 » 12 gru 2019, o 23:36

Marcek napisał(a):Akurat nie mam podstaw nie wierzyć, do paska zaglądałem i zużycia na nim nie widać

No to chyba, że tak :mrgreen:

Sama podłoga jest ok? Ich chyba za bardzo i tak nie lubi rdza.
Musiało być ładnie syfu jak dało radę zapchać odrazu filterek. Chyba będzie warto powtórzyć zabieg. No i może wprowadzić tradycję czyszczenia chociażby raz do roku :yes:
Bez młota, to ch*j nie robota! :F
bedziesz sluchał @ igrek97, to zobaczysz jak skonczysz
Avatar użytkownika
igrek97
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3562
Dołączył(a): 22 paź 2010, o 18:59
Pochwały: 25
Pojazdy: sterta złomu

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 12 gru 2019, o 23:51

igrek97 napisał(a):Sama podłoga jest ok?

Tak, jedyne co to jak pisałem - przody progów od spodu i doły drzwi przednich.
igrek97 napisał(a): Ich chyba za bardzo i tak nie lubi rdza.

Z tego co czytałem to jest z tym tak sobie - tragedii nie ma, ale są lepiej zabezpieczone samochody.
igrek97 napisał(a):No i może wprowadzić tradycję czyszczenia chociażby raz do roku

Przy moich planowanych przebiegach czyszczenie co rok to chyba przesada, ale masz rację - co jakiś czas trzeba to powtarzać.
O efektach przekonam się tak naprawdę jutro, jak odpalę go po nocy. Niby dziś po przestygnięciu silnika nie zakopcił, ale nie było to kilka godzin postoju.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Re: Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 20 gru 2019, o 17:34

Przyszedł interfejs, właśnie go podpiąłem. Prawdopodobnie padnięty jest pompowtryskiwacz na 3-cim cylindrze. Korekcje (2,99) i BIPy (127) poza zakresem. Ale po czyszczeniu organoleptycznie jest dużo lepiej, kultura pracy jest OK, dymienie mniejsze, zapachu ON w spalinach brak.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Re: Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 6 sty 2020, o 10:49

Jak macie jakiś samochód volkswagenopochodny, to zobaczcie, czy pod maską koło akumulatora macie skrzynkę z bezpiecznikami. Jeśli tak, to dokręćcie sobie w niej połączenia, bo ja przez to miałbym problemy.
Chciałem wymienić termostat, zacząłem odkręcać alternator, ale wypadł mi pilny wyjazd (teściowi rozleciał się zawór od pralki i zaczęło zalewać dom), więc poskładałem to szybko do kupy i pojechałem. Po robocie auto nie zakręciło. Pomyślałem, że zadziałała klątwa teścia (u niego zawsze coś się dzieje :D), może zostawiłem na światłach. Chwilę podładowałem, odpaliłem i wróciłem do domu. Jednak już pod domem przypomniałem sobie, że nie zapiąłem wtyczki od wzbudzenia, więc i ładowania nie było. Jednak po jej założeniu nadal nie było dobrze.
Pomiary napięcia wykazały, że z altka wychodzi 14,5, na akumulatorze jest 12. Otworzyłem wspomnianą skrzynkę i zobaczyłem wypaloną od spodu dziurę, luźno wiszący przewód i spaloną izolację. Wymieniłem przewód, skrzynkę i wszystko wróciło do normy.
Wyczytałem, że to typowe w tych autach.
PS. Termostat wymieniony
PS2. Błąd silnika coraz rzadziej się zapala :F
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Re: Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 27 kwi 2020, o 17:04

Zagadka z pompkami po kilku miesiącach rozwiązana. Okazało się, że ten nieszczęsny 3-ci wtrysk był inny niż pozostałe, a w dodatku żaden nie był od tego silnika :F Kupiłem komplet przetestowanych używek i teraz jest OK, parametry praktycznie książkowe. Zbiera się lepiej, kopcenia i zapachu ropy w spalinach brak (nie licząc "chmurki" po odpaleniu po kilku dniach stania), check się nie zapala.
Do tego wpadł nowy akumulator, poza tym kupiłem olej, na dniach wymiana. Pozostałem wierny marce i zdecydowałem się na Valvoline All Climate 5W40. Przed wymianą oczywiście będzie płukanka.
No i kupiłem alufelgi, do tego nowe Kormorany Road Performance, ale jeszcze ich nie założyłem.
Na koniec maja umówiłem się na blacharkę, ale znając życie, to będzie obsuwa :D
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Romecik2t » 27 kwi 2020, o 17:17

Marcek, Tak to jest jak janusze naprawiaja byle bylo xd
Dobrze ze doszedles co bylo nie tak, teraz to bedzie smigac :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 8 maja 2020, o 12:15

W sobotę zmieniłem olej. Zestaw uderzeniowy ;)
Obrazek
Najazdy jak widać wytrzymały:
Obrazek
Stary olej wyleciał czarny jak smoła.

Przy okazji wykleiłem osłonę silnika, już się nie tłucze:
Obrazek

Jedyne czego nie zrobiłem, to nie zakładałem dolnej osłony, muszę ją przy okazji umyć, to wtedy założę.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez tombo22 » 8 maja 2020, o 22:26

Olej i filtr moim zdaniem najlepsze zestawienie cena-jakość. Filtron trzyma poziom i na pewno nie ustępuje innym droższym filtrom.
Avatar użytkownika
tombo22
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 315
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 18:34
Pochwały: 6
Pojazdy: Jawa TS 350 638.1 Passerati B6 140HP Romet Ogar 200x2

Re: Niemiecka precyzja, hiszpański temperament :D Alhambra

Postprzez Marcek » 9 maja 2020, o 10:38

Valvoline testowałem parę lat temu na Matizie, byłem zadowolony, więc zostałem wierny marce. Filtrona używam od zawsze, nic złego się nie dzieje.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Następna strona

Powrót do Nasze pojazdy, o nas

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 143 gości