Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Postprzez tombo22 » 29 gru 2018, o 11:04

Witam. Chciałbym zaprezentować sposób na oczyszczenie zbiornika z rdzy kwasem cytrynowym spożywczym.

1. Na wstępie, zbiornik należy oczyścić z "lotnej" rdzy, można to zrobić wsypując do zbiornika nakrętki, kamyki itp. Metoda dowolna.
2. Płuczemy zbiornik i osuszamy.
3. Przygotowanie roztworu: sugerowałem się następującymi proporcjami - 30 gram kwasu cytrynowego na 250ml wody. Czyli 3 stołowe płaskie łyżki na szklankę wody :D . Kwas cytrynowy rozpuszczamy w gorącej wodzie - najlepiej w jakimś naczyniu (pozwoli nam to na dokładniejsze wymieszanie roztworu) i wlewamy do zbiornika.
4. Tempo reagowania roztworu z rdzą zależy od tego w jakim stopniu zbiornik jest skorodowany, im "świeższa" rdza tym proces przebiega szybciej. Nie musimy zalewać zbiornika do pełna, ja na 17L zbiornika wlałem 5L i obracałem zbiornikiem co jakiś czas, żeby roztwór mógł działać na każdej jego powierzchni.
5. WAŻNE! Nie pozostawiamy mieszaniny na dłuższy czas - długotrwały kontakt tego roztworu ze stalą pozostawia na nim czarny osad trudny do usunięcia.
6. Po skończeniu procesu oczyszczania, roztwór wylewamy. Jeżeli widzimy że zostało jeszcze kilka ognisk korozji- osłabionych przez kwas, możemy skorzystać ze sposoby z punktu 1. ( W przypadku mojego zbiornika wsypane kamyki ładnie oczyściły osłabioną przez kwas rdzę)
7.UWAGA! Zbiornik płuczemy wodą destylowaną lub demineralizowaną. Użycie przysłowiowej "kranówki" spowoduje że szybko powstanie rdzawy nalot.

Przy wykonywaniu wszystkich czynności związanych z kwasem cytrynowym należy pamiętać o okularach ochronnych i rękawicach. Należy pamiętać również aby nie miał on kontaktu z lakierem.


Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
tombo22
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 315
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 18:34
Pochwały: 6
Pojazdy: Jawa TS 350 638.1 Passerati B6 140HP Romet Ogar 200x2

Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Postprzez Pani Kontekstowa » 29 gru 2018, o 11:04

Pani Kontekstowa
 

Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Postprzez dieludolfs » 29 gru 2018, o 17:59

Dobry tutek, z pewnością znajdę w garażu jakieś skorodowane zbiorniki od jednośladów i wypróbuję opisany sposób przed ich ewentualnym lakierowaniem :)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Postprzez Stachu.G » 29 gru 2018, o 20:02

W starszym poradniku który jest już na forum autor c64club zaleca ostatecznie przepłukać bak denaturatem który wyprze "resztki" wody.

Ogólnie pozbyć się rdzy z baku nie jest tak trudno,gorzej jest utrzymać później taki stan, żeby choćby na nazajutrz nie zobaczyć w środku rudego nalotu.
Pomogłem ? Kliknij pomógł
Stachu.G
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1036
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 13:57
Lokalizacja: Podkarpackie
Pochwały: 42
Pojazdy: Romet Chart 210 70cmm

Re: Odrdzewianie zbiornika domowym sposobem!

Postprzez tombo22 » 31 gru 2018, o 09:45

Stachu.G napisał(a):W starszym poradniku który jest już na forum autor c64club zaleca ostatecznie przepłukać bak denaturatem który wyprze "resztki" wody.

Ogólnie pozbyć się rdzy z baku nie jest tak trudno,gorzej jest utrzymać później taki stan, żeby choćby na nazajutrz nie zobaczyć w środku rudego nalotu.


Zbiornik można też przepłukać benzyną ekstrakcyjną, która dodatkowo szybko odparowuje. Co do malowania to i takie rozwiązanie planuję w przypadku swojego zbiornika. Jakie będą wyniki podzielę się w tym temacie.
Avatar użytkownika
tombo22
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 315
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 18:34
Pochwały: 6
Pojazdy: Jawa TS 350 638.1 Passerati B6 140HP Romet Ogar 200x2


Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości