Lutowanie :-)

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Lutowanie :-)

Postprzez Johnny Moped » 15 kwi 2008, o 13:59

Witam, mój tutorial jest o lutowaniu :)
SPIS TREŚCI:
:arrow: Co potrzeba by ładnie lutować?
:arrow: Charakterystyka lutownic
:arrow: Dobór cyny
:arrow: Czas na lutowanie
:arrow: Wymiana grota
:arrow: Wasze sugestie i inne porady
Co potrzeba by ładnie lutować?
:arrow: Lutownica
:arrow: Cyna
:arrow: Kalafonia (ja jej nie potrzebuję, ponieważ mam kalafonię razem z cyną, 2 w 1 :) )
Poniżej przedstawiam Lutownicę TRANSFORMATOROWĄ (dla mnie lepsza)
[img][570:500]http://images29.fotosik.pl/195/00e4fa17ed1d7ce2.jpg[/img]
i
Lutownicę OPOROWĄ
[img][570:500]http://img292.imageshack.us/img292/7655/lotuownicagownotm0.jpg[/img]
Dobra kosztuje kilkadziesiąt złotych (mówię o pistoletowej).
Zła kosztuje 15 złotych i nie nadaje się praktycznie do niczego.
Charakterystyka lutownic:
Charakterystyka Lutownicy TRANSFORMATOROWEJ
:arrow: Spust (pozwala nam przerywać obwód-nie marnujemy prądu i możemy przenieść normalnie cynę, o tym za chwilę):
[img][570:500]http://images34.fotosik.pl/218/5bb86a6275f1fa5f.jpg[/img]
:arrow: Podświetlenie (na zdjęciu nie widać samej żaróweczki, ale jest za białą maskownicą)
:arrow: Wymienny grot, za którym nie musimy jechać do Chin by go dostać:
[img][570:500]http://images23.fotosik.pl/195/b01018921f677f38.jpg[/img]
Charakterystyka Lutownicy OPOROWEJ (dla mnie gorsza)
:arrow: Forma długopisu (może i wygodne, ale w praktyce się nie sprawdza, przynajmniej u mnie)
:arrow: Brak przycisku on/off (cyna stale się nam "gotuje" na grocie)
:arrow: Niewymienny (teoretycznie wymienny ale trudno dostępny) grot:
[img][570:500]http://images33.fotosik.pl/218/1f7fd5bfc9ed32f0.jpg[/img]
Dobór cyny
Ja używam cyny grubej, którą dostałem od dziadka:
[img][570:500]http://img144.imageshack.us/img144/2028/cynaklebekny5.jpg[/img]
Zawiera ona już w sobie kalafonię. Kalafonia to żywica jakiegoś tam iglaka, która powoduje, że cyna lepiej "chwyta". Te złotawe kropki to właśnie kalafonia:
[img][570:500]http://images24.fotosik.pl/196/482e14487ad19615.jpg[/img]
Czas na lutowanie
:arrow: Przykładamy grot do czubka cynowego drutu
:arrow: Włącznikiem nagrzewamy lutownicę i topimy cynę, teraz potrzebne jest wyczucie-gdy kropelka stopionej cyny zawiśnie nam na grocie, musimy puścić spust. Wtedy cyna zastyga nam na grocie o tak:
[img][570:500]http://images32.fotosik.pl/217/d21ffb451b841a7e.jpg[/img]
:arrow: Teraz zmierzamy do tego co chcemy lutować. W moim przypadku był to kondensator. Przykładamy nóżkę kondzia tam gdzie potrzebujemy, przykładamy następnie zastygniętą kropelkę cyny:
[img][570:500]http://images27.fotosik.pl/195/42b69d1e5d1b1be3.jpg[/img]
Naciskamy spust i kondzio już złączony:
[img][570:500]http://images34.fotosik.pl/218/1d962f6fb4821dfb.jpg[/img]
Wymiana grota
Ważną rzeczą jest okresowe wymienianie grota. Gdy grot jest już zwężony może dojść do jego przerwania, co grozi rozpryskiem cyny :!: Nie muszę chyba tłumaczyć, że nie jest to przyjemne.
By wymienić grot musimy mieć (w zależności od lutownicy, ale mniej więcej zawsze to samo):
:arrow: Drut miedziany, u mnie 1,5mm:
[img][570:500]http://images30.fotosik.pl/196/71564a1e543cb82e.jpg[/img]
:arrow: Śrubokręt płaski
By wymienić grot, musimy odkręcić 2 śrubki trzymające grot:
[img][570:500]http://images31.fotosik.pl/218/eb18bdbfb160c48b.jpg[/img]
I nowy po prostu zagiąć w podkowę a następnie dokręcić ;)

Dodam, że w zależności od tego ile, czym i jak lutujemy, warto mieć w zapasie parę takich drucików. Kupicie je jako jeden na metry w sklepie, potem należy je tylko dociąć:
[img][570:500]http://images33.fotosik.pl/218/06a4e48e75faaddb.jpg[/img]

Wasze sugestie i porady
Oto tekst użytkownika cekaem:
Parę uwag:
1. Zależnie od wielkości łączonych elementów wskazane jest dobieranie mocy grzałki w lutownicy "klasycznej" z grzałka i grotem - np. lutowanie blach lub grubszego przewodu wymaga min. 100 Wat. W transformatorowej można to trochę poprawiać przez założenie odpowiedniego drutu jako grot.
2. Uzyskanie dobrej jakości spoiny wymaga użycia dodatkowej ilości kalafonii na obie łączone części i ich pobielenie. Ta w lasce cynowej (tzw. tinol) nie wystarcza i spala sie zbyt szybko. Do miedzi potrzebna kalafonia w proszku, paście, albo w roztworze. Ja używam roztworu kalafonii (lub czystej żywicy zebranej z pnia sosny) rozpuszczonej w spirytusie i lutowane powierzchnie smaruje pędzelkiem przed pobielaniem cyną i właściwym lutowaniem.
3. Lutowanie elementów z blach żelaznych wymaga cyny bez kalafonii, a jako topnik konieczne jest użycie innej pasty lub własnej zrobionej jako roztwór cynku (np. z cylinderka ogniwa bateryjki 4,5V rozpuszczonej do nasycenia w kwasie solnym). Bez tego lutowanie będzie b. kiepskie.
4. Można lutować także aluminium, ale to dłuższa bajka - wymaga specjalnych przygotowań.

Sugestie Quniusia
Warto dodać że te niektóre cyny 2 w 1 wymagają jednak naniesienia dodatkowej ilości kalafonii.Mnie nigdy dobrze nie łapie cyna 2 w 1 mimo czystego materiału lutowania :wink: Do wytrawiania według mnie bardzo dobry jest kwas ortofosforowy :)

Od marychy zielarza

No ja od siebie rzucę że jeśli lutujemy dwa cienkie przewody, lub też przewód do konektorka, czyli wszystko to czego nie spalimy a jest małe, to najpierw bielimy obie rzeczy, i to dość mocno jedną z nich, a potem mocno rozgrzewamy jedną i przykładamy drugą. Od niedawna zacząłem tą technikę stosować, wcześniej na grocie nanosiłem na połączenie cynę ale często wychodziły zimne luty. teraz gdy zmieniłem technikę jest o niebo lepiej ;)

ciekawy tutek możemy znaleźć tutaj: http://william350.w.interia.pl/artykuly ... aczen.html

Warus17 ma coś na temat oczyszczania powierzchni przed lutowaniem:

Na lutowane miejsce dajemy kilka kropel odrdzewiacza (ja osobiście używam "fosol", kosztuje 3.30zł za pół litrową butelkę, ale można używać każdego innego) po czym zaczynamy lutowanie. Bardzo polecam

Black Rider mówi że warto polać płytkę specjalną kalafonią w płynie. Ładnie się rozpływa i ma kolor "tradycyjnej" płytki czyli zielony. Poza tym lut jest dobry gdy się błyszczy a nie taki szarawy ( Na fotce u góry jest zły lut :P:P)

Kam@$ o zabezpieczaniu ścieżek i swojej lutownicy:

Gdy wszystko polutowaliśmy a nie mamy czym zabezpieczyć ścieżek można rozpuścić kalafonię w denaturacie,spirytusie i potem namoczyć w tym pędzelek i przejechać po płytce najlepiej kilka warstw tzn raz pomalujesz czekasz około pół godziny i następna warstwa polecam do trzech warstw.

Ps. Co do lutownic lepiej mi się lutuje oporową ojciec przyniósł z 7-8lat temu lutownicę Weller do dziś się sprawuje i mam kilka grotów do niej,posiada "stacje dokującą" :P



To by było na tyle... :)[/b]
Ostatnio edytowano 6 cze 2008, o 22:22 przez Johnny Moped, łącznie edytowano 15 razy
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Lutowanie :-)

Postprzez Pani Kontekstowa » 15 kwi 2008, o 13:59

Pani Kontekstowa
 

Postprzez Smok » 15 kwi 2008, o 15:05

No no ładny tutek. Myślę że osobą które nie miały jeszcze do czynienia z lutownicą i lutowaniem się on przyda. Czekam na resztę tutków z tej serii :P
Pochwała się należy 8)
KOMAR WIECZNIE ŻYWY
Avatar użytkownika
Smok
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 519
Dołączył(a): 22 lip 2007, o 19:23
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Johnny Moped » 15 kwi 2008, o 15:09

Dzięki, zastanawiałem się nad tutkiem o produkcji kisielu we wszystkich smakach ale chyba by mnie stąd wygonili :P
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez sutek » 15 kwi 2008, o 15:12

Dawaj :P To zrób w śmiesznych i napisz że to tutek to nikt Cię nie wywali. :P A tutek przydatny dla początkujących :P
Avatar użytkownika
sutek
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2412
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 18:05
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez parcelak » 15 kwi 2008, o 15:15

No muszę przyznać że tutek profesjonalny :D
Avatar użytkownika
parcelak
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2696
Dołączył(a): 2 sty 2008, o 17:58
Lokalizacja: Górzno kol.

Postprzez Johnny Moped » 15 kwi 2008, o 15:19

sutek14 napisał(a):Dawaj :P To zrób w śmiesznych i napisz że to tutek to nikt Cię nie wywali. :P A tutek przydatny dla początkujących :P


Ok, tylko najpierw muszę skompletować odpowiednią ilość dżemów :D
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mateusz » 15 kwi 2008, o 15:47

Przyznam że przeczytałem oraz obejrzałem od deski do deski i jestem pod dużym wrażeniem :D Pełna profeska, ja niestety mam taką lutownicę która zalicza się teoretycznie to tych "dobrych" ale jej grot pozostawia wiele do życzenia. Jak chcecie to dam fotki później.

No i muszę przyznać że kolega Johnny nas oszukuje :P To nie jest jego pierwszy tutek! sprawdziłem ;):

viewtopic.php?t=4967&highlight=
viewtopic.php?t=4914&highlight=
Mateusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 3683
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 19:46
Lokalizacja: WM 6668A

Postprzez Koner » 15 kwi 2008, o 15:53

parcelak napisał(a):tutek profesjonalny :D

No nie powiedział bym bo
Johnny Moped napisał(a):Charakterystyka Lutownicy ZŁEJ
:arrow: Forma długopisu (może i wygodne, ale w praktyce się nie sprawdza, przynajmniej u mnie)
:arrow: Brak przycisku on/off (cyna stale się nam "gotuje" na grocie)
:arrow: Niewymienny (teoretycznie wymienny ale trudno dostępny) grot:

Nie jest to złą lutownica tylko tzw oporowa,która przy niektórych pracach jest o wiele lepsza od transformatorowej :wink:
Komar 2351,MZ 150 TS i VW Golf II

Orange County Choppers.

Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Koner
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 8304
Dołączył(a): 24 mar 2007, o 23:15
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez filip32 » 15 kwi 2008, o 15:53

Tutek fajny zrób o kisielu ;d
Avatar użytkownika
filip32
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 752
Dołączył(a): 8 kwi 2007, o 13:04
Lokalizacja: Brzozów

Postprzez Alonzo » 15 kwi 2008, o 15:54

tzn transformatorowej nie mozna zbyt dlugo ciagle grzac bo tranformator moze poporstu sie przegrzac i spalic :P ja swoja kupilem za 30zl, tranformatorowa wlasnie czyli ten pierwszy typ, grzeje naprawde dobrze, grota wymieniac nie musze bo jest taki gruby i plaski :P ale musze sobie zrobic precyzyjny do jakis mniej dostepnycyh miejsc chyba wlasnie z druta go zrobie, ty drutotw miedzianych uzywales ??
Alonzo
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5550
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 18:04
Lokalizacja: Dobroń

Postprzez Tomciosz » 15 kwi 2008, o 16:04

A ja mam stacje lutowniczą ZD-98 bodajże. Wygląda jak oporowa ale ma regulacje temperatury i jest transformatorowa (chyba).
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Postprzez Marcek » 15 kwi 2008, o 16:17

Ogólnie fajnie :) Chociaż czepiam się trochę podziału lutownic na "dobre" i złe". Jedna jak i druga mają swoje zastosowanie, obydwie są przydatne.
I jeszcze jedna uwaga - róbcie dłuższe groty niż na zdjęciu. Im krótszy, tym się mocniej nagrzewa. Można niechcący coś zbyt mocno "przysmażyć".
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Postprzez Johnny Moped » 15 kwi 2008, o 16:21

Mateusz napisał(a):No i muszę przyznać że kolega Johnny nas oszukuje :P To nie jest jego pierwszy tutek! sprawdziłem ;):

viewtopic.ph...highlight=
viewtopic.ph...highlight=

Zupełnie zapomniałem o tamtych :oops: poprawiam tytuł


No nie powiedział bym bo
Johnny Moped napisał:
Charakterystyka Lutownicy ZŁEJ
:arrow: Forma długopisu (może i wygodne, ale w praktyce się nie sprawdza, przynajmniej u mnie)
:arrow: Brak przycisku on/off (cyna stale się nam "gotuje" na grocie)
:arrow: Niewymienny (teoretycznie wymienny ale trudno dostępny) grot:

Nie jest to złą lutownica tylko tzw oporowa,która przy niektórych pracach jest o wiele lepsza od transformatorowej :wink:

We wszystkich pracach u mnie się kiepsko spisywała ;/ Pewnie masz rację :D

Sugestie naniosłem na tutek :) Nigdy chyba nie ma bezbłędnego tutka, dzięki Wam mogę go udoskonalić by innym służył i za to dzięki :D
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Marek » 15 kwi 2008, o 16:41

Zla technika lutowania ;) Cyny nie nabierasz na grot tylko przygrzewasz miejsce lutu i przykladasz cyne ktora sama sie powinna roztopic

A co do lutownic i jedna i druga jest dobra i zla :P
Transformatorowa nie mozna lutowac scalakow i tranzystorow bo mozna je spalic pradem elektrycznym ktory plynie w grocie. Zas oporowka sie dlugo nagrzewa a grot nie jest trudo wymienny wykrecamy dwie srubki i mamy grot na stole pozatym jest bardziej precyzyjna ;) . Osobiscie wole pracowac oporowka mam taka *** na 12V 50W kupiona w sklepie z elektronarzedziami za 45zl , transformatorowke mial moj tata lecz poszla z dymem. POtem zakupilem sobie ta oporowke i niechce nigdy juz pistoletu
kwestia przyzwyczajenia i opanowania sprzetu
Zdravim =MRS=
Pro-Mastah Weteran
Elektronika, elektryka, mechanika pojazdowa i użytkowa.
Obrazek
Avatar użytkownika
Marek
*supporting
*supporting
 
Posty: 2179
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 00:32
Lokalizacja: Oberschlesien - Ratibor
Pojazdy: In Comming >> MT SM XX

Postprzez Johnny Moped » 15 kwi 2008, o 16:48

Ja tak robiłem to mi palce poparzyło ;/ Wolę technikę nabierania na grot.
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości