Lutowanie :-)

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Postprzez Johnny Moped » 16 kwi 2008, o 10:25

Chyba nikt stąd :D
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Pani Kontekstowa » 16 kwi 2008, o 10:25

Pani Kontekstowa
 

Postprzez cekaem » 18 kwi 2008, o 08:02

maras52 napisał(a):Zla technika lutowania Cyny nie nabierasz na grot tylko przygrzewasz miejsce lutu i przykladasz cyne ktora sama sie powinna roztopic

A co do lutownic i jedna i druga jest dobra i zla
Transformatorowa nie mozna lutowac scalakow i tranzystorow bo mozna je spalic pradem elektrycznym ktory plynie w grocie


Parę uwag:
1. Zaleznie od wielkości łączonych elementów wskazane jest dobieranie mocy grzałki w lutownicy "klasycznej" z grzałka i grotem - np. lutowanie blach lub grubszego przewodu wymaga min. 100 Wat. W transformatorowej mozna to trochę poprawiać przez założenie odpowiedniego drutu jako grot.
2. Uzyskanie dobrej jakości spoiny wymaga użycia dodatkowej ilości kalafonii na obie łaczone części i ich pobielenie. Ta w lasce cynowej (tzw. tinol) nie wystarcza i spala sie zbyt szybko. Do miedzi potrzebna kalafonia w proszku, paście, albo w roztworze. Ja uzywam roztworu kalafonii (lub czystej żywicy zebranej z pnia sosny) rozpuszczonej w spirytusie i lutowane powierzchnie smaruje pedzelkiem przed pobielaniem cyna i właściwym lutowaniem.
3. Lutowanie elementów z blach żelaznych wymaga cyny bez kalafonii, a jako topnik konieczne jest uzycie innej pasty lub własnej zrobionej jako roztwór cynku (np. z cylinderka ogniwa bateryjki 4,5V rozpuszczonej do nasycenia w kwasie solnym). Bez tego lutowanie będzie b. kiepskie.
4. Mozna lutować także aluminium, ale to dłuższa bajka - wymaga specjalnych przygotowań.
3.
cekaem
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 17 kwi 2008, o 14:08

Postprzez Johnny Moped » 18 kwi 2008, o 15:04

Wkleiłem Twoją wypowiedź do tutka, dzięki za walnięcie takiego tekstu, na pewno się przyda :) Zrobiłem nowy dział w tutku "Wasze sugestie i porady". Odtąd wszystko co napiszecie i jak uznam to za sensowne zostanie podklejone ;)
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Konrad » 18 kwi 2008, o 23:52

Warto dodać że te niektóre cyny 2 w 1 wymagają jednak naniesienia dodatkowej ilości kalafoni.Mnie nigy dobrze nie łapie cyna 2 w 1 mimo czystego materiału lutowania :wink: A co do wytrawiania to możesz dodać że bardzo dobry jest kwas ortofosforowy :)
Avatar użytkownika
Konrad
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
 
Posty: 7324
Dołączył(a): 8 cze 2007, o 14:42
Lokalizacja: Lędziny
Pochwały: 3

Postprzez Johnny Moped » 19 kwi 2008, o 11:08

Po drobnej korekcie-dodane :)
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mariusz » 19 kwi 2008, o 17:43

no ja od siebie rzucę że jeśli lutujemy dwa cienkie przewodu, lub też przewód do konektorka, czyli wszystko to czego nie spalimy a jest małe, to najpierw bielimy obie rzeczy, i to dość mocno jedną z nich, a potem mocno rozgrzewamy jedną i przykładamy drugą. od niedawna zacząłem tą technikę stosować, wcześniej na grocie nanosiłem na połączenie cyne ale często wychodziły zimne luty. teraz gdy zmieniłem technikę jest o niebo lepiej ;)

ciekawy tutek możemy znaleźć tutaj: http://william350.w.interia.pl/artykuly ... aczen.html
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez Johnny Moped » 19 kwi 2008, o 22:57

Już dodane. Zmieniałem już ten tutek 11 razy :mrgreen: Mam nadzieję że jeszcze będzie drugie tyle editów.
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Beton » 3 maja 2008, o 20:08

Johnny Moped dawaj robimy przepisy :D:D
Avatar użytkownika
Beton
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2321
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 13:33
Lokalizacja: Oława
Pojazdy: BMW E60 525d

Postprzez Warus17 » 4 cze 2008, o 19:32

witam. ostatnio kolega podpowiedział mi dobry sposób na oczyszczanie lutowanych miejsc.
> na lutowane miejsce dajemy kilka kropel odrdzewiacza (ja osobiście używam "fosol", kosztuje 3.30zł za pół litrową butelkę, ale można używać każdego innego) po czym zaczynamy lutowanie. bardzo polecam
kupić prawie dobrą wsk-e za dwa piwa... to jest marzenie... a mojemu koledze się to marzenie spełniło=)
Warus17
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 1 cze 2008, o 23:04
Lokalizacja: Kobyla Wola

Postprzez Black Rider » 4 cze 2008, o 20:59

Widze ze tu trzeba rad elektronika zaczynamy od tego bierzemy płytke i przemywamy ją denaturatem jak widać bedzie brudna , pozniej pokrywamy całą płytke roztworem kalafoni troche smierdzi klei sie ale przy lutowaniu odrazu widać róznice a resztki cyny usuwamy takim miedzianym paseczkiem drogie ale warto
Obrazek
Naprawiam sprzęty RTV itp
Avatar użytkownika
Black Rider
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2728
Dołączył(a): 16 sie 2007, o 13:14
Lokalizacja: łask

Postprzez Johnny Moped » 4 cze 2008, o 21:41

Warus17 podkleiłem :) Black Rider powiedz coś więcej np. Roztwór kalafonii z czym itp. bo tego nie napisałeś :)
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Black Rider » 5 cze 2008, o 17:45

Hm to jest tak jakby kalafonia w płynie polewasz płytke tym i łądnie sie pokrywa to taka imitacja tej zielonej pokrywy co jest na PROF płytkach a lutować najlepiej tą stacją lutowniczą i mieć dobrą cyne o niskiej temp stopienia jesli lut jest taki hmm ciemny to moze trzyma ale niedługo spowoduje zakłucenia najlepszy lut to taki który az sie błyszczy
Obrazek
Naprawiam sprzęty RTV itp
Avatar użytkownika
Black Rider
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2728
Dołączył(a): 16 sie 2007, o 13:14
Lokalizacja: łask

Postprzez Kamil22 » 6 cze 2008, o 10:08

Gdy wszystko polutowaliśmy a nie mamy czym zabezpieczyć ścieżek można rozpuścić kalafonię w denaturacie,spirytusie i potem namoczyć w tym pędzelek i przejechać po płytce najlepiej kilka warstw tzn raz pomalujesz czekasz około pół godziny i następna warstwa polecam do trzech warstw.

Ps. Co do lutownic lepiej mi się lutuje oporową ojciec przyniósł z 7-8lat temu lutownicę Weller do dziś się sprawuje i mam kilka grotów do niej,posiada "stacje dokującą" :P
Avatar użytkownika
Kamil22
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1029
Dołączył(a): 18 wrz 2007, o 07:17

Postprzez Johnny Moped » 6 cze 2008, o 22:24

Dodane, już 15 editów jedziemy do stu 8) 8)
Wkleiłem sobie TO do podpisu


-Ogar 200
-CZ 175/487
-Simson S51 b1-3
Avatar użytkownika
Johnny Moped
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1759
Dołączył(a): 25 lis 2007, o 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Morus » 25 sty 2010, o 00:08

Tutaj jest foto jak dobrze lutować. Fotka pochodzi z czasopisma Elektronika dla wszystkich nr9/2003r.
Obrazek
Motóóóóóóóórrrrrrrrrrr
Morus
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 176
Dołączył(a): 26 lut 2008, o 23:50

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości