[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Jeśli masz problem z samochodem i nie wiesz jak go rozwiązać, napisz a na pewno ktoś Ci pomoże.
Regulamin działu
Przed założeniem nowego tematu upewnij się, że jego tytuł zawiera markę i model pojazdu jakiego dotyczy problem, najlepiej podane w nawiasie kwadratowym czyli [marka model] precyzyjny typ usterki. Ułatwi to korzystanie z wyszukiwarki.

Tematy, które nie będą spełniały podanych zasad zostaną usunięte.


    Przykłady: [Komar 2351] regulacja zapłonu
    Komar 2351 regulacja zapłonu
    Regulacja zapłonu Komar 2351

[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Postprzez pkoperkowsky » 1 lis 2013, o 14:15

Witam. Przymierzam się do zakupu auta używanego. Będzie to mój pierwszy samochód. Na razie jestem na etapie poszukiwań i wertowania ofert, chciałbym coś znaleźć w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Martwią mnie troche formalności wynikające z zakupu. Otóż aktualnie przebywam daleko poza miejscem zameldowania (powiedzmy, że są to dwa odległe krańce Polski) i osobiste wstawienie się w "moim" wydziale komunikacji sprawiłoby mi dużo kłopotu. Wiem, że jest możliwość udzielenia pełnomocnictwa np. komuś z rodziny, ale w związku z tym mam kilka pytań do osób bardziej obytych w temacie. Nie chciałbym, żeby osoba, której udziele pełnomocnictwa odeszła od urzędniczego okienka z kwitkiem, z uwagi na brak jakiegoś jednego papierka.

3 instytucje i wymagane dokumenty:

1) Wydziału Komunikacji (termin: 30 dni od kupna):
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu
- umowa kupna-sprzedaży / faktura
- dowód rejestracyjny (z ważnym przeglądem)
- karta pojazdu (jeśli istnieje)
- polisa OC
- dowód osobisty i NIP
- upoważnienie dla osoby rejestrującej
- tablice rejestracyjne
- dowód uiszczenia opłat komunikacyjnych

2) Urząd Skarbowy (termin: 14 dni od kupna):
- wypełnienie PIT PCC-3
- NIP
- umowa kupna-sprzedaży / faktura

3) Zakład Ubezpieczeń:
- umowa kupna-sprzedaży / faktura
- polisa OC

Ale po kolei.. oględziny, sprawdzenie faktycznego stanu auta w stacji diagnostycznej, kupno poprzez spisanie umowy kupna-sprzedaży, no i początek formalności. Załóżmy, że US ogarniam zdalnie, czyli wypełniony PCC-3 wysyłam pocztą do US, a podatek w kwocie 2% wartości auta (ew. średniej ceny rynkowej) przelewam na konto danego oddziału US. Sprawy związane z rejestracją powierzam pełnomocnikowi (np. ojcu), któremu wysyłam wszelkie dokumenty z pkt. 1 (oprócz dowodu uiszczenia opłat komunikacyjnych, bo to zrobi on na miejscu). Na pewno wszystkie te dokumenty muszą być oryginalne lub jako kopie uwierzytelnione notarialnie (niedozwolone są kserokopie czy skany(?)), poza tym oddaje aktualne tablice rejestracyjne, a więc mimo upoważnienia do 30dniowego okresu korzystania z auta po zakupie, bez "blach" i dokumentów auto mam uziemione. Otrzymanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego i nowych tablic odbywa się podobno natychmiastowo, ale czy zawsze tak jest? Czy mogę założyć że cała akcja będzie trwała 3-4 dni: 1 dzień na dostarczenie przesyłki kurierem w każdą stronę i 1 dzień na załatwienie wszystkich spraw związanych z WK? Dostaję z powrotem dokumenty z nowymi tablicami i przez okres 30 dni mój pojazd jest dopuszczony do ruchu. Później natomiast otrzymuję wyrobiony dowód stały i zmartwieniem pozostają już tylko rosnące ceny paliw. W między czasie załatwiam jeszcze sprawy z aktualnym ubezpieczycielem pojazdu - przepisanie danych lub ewentualna rezygnacja.

Jak już pisałem jestem świeżakiem w tych sprawach, dlatego proszę o poprawki, jeśli niekoniecznie tak to działa, jak napisałem.

Pozdrawiam :)
pkoperkowsky
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 1 lis 2013, o 14:12
Pojazdy: jeszcze brak :)

[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Postprzez Pani Kontekstowa » 1 lis 2013, o 14:15

Pani Kontekstowa
 

[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Postprzez traktorzysta » 4 lis 2013, o 22:09

Myślę, że wymieniłeś zupełnie wszystko, czego potrzebujesz.
Aczkolwiek nie potrzebujesz tablic tymczasowych (to chyba tylko błąd w nazewnictwie ;) ).
Po prostu otrzymasz dowód rejestracyjny tzw. miękki, czyli pozwolenie czasowe, na czas, kiedy w PWPW będzie się tworzył Twój dowód rejestracyjny "twardy" ;)
Oczywiście po jego odbiór potrzebna osoba z upoważnieniem i "miękki" dowód ;)
Czyli kolejny okres uziemienia auta :)
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750

[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Postprzez Łukasz. » 5 lis 2013, o 19:01

Tymczasowe blachy dostajesz wtedy, gdy ściągniesz pojazd zza granicy. A jak krajowy, to masz tablice takie, jakie powinny być ;)
Tablice zawsze są wydawane natychmiastowo.
Wymiana dowodu z miękkiego na twardy nie trwa długo, po prostu po 2-3 tygodniach zgłaszasz się do urzędu, że chcesz wymienić i dają od ręki.

W praktyce wychodzi, że nie ma okresu, gdy auto jest uziemione :)
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

[Formalności] zakup używanego auta - krótko i na temat

Postprzez traktorzysta » 5 lis 2013, o 20:03

Łukasz., niby nie, ale jeśli się chce wysyłać dokumenty pocztą/kurierem, to jednak jakiś czas bez dokumentów zostajesz ;)
Pomogłem?
Kliknij "Pomógł" !



traktorzysta@motomaniacy.com
Avatar użytkownika
traktorzysta
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 1904
Dołączył(a): 6 cze 2009, o 19:21
Lokalizacja: Solniki Wielkie
Pochwały: 82
Pojazdy: Opel Corsa D 08', WSK M06B3, Kingway Yamasaki 110ccm, Romet 750


Powrót do Pomoc

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości