Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Jeśli masz problem z samochodem i nie wiesz jak go rozwiązać, napisz a na pewno ktoś Ci pomoże.
Regulamin działu
Przed założeniem nowego tematu upewnij się, że jego tytuł zawiera markę i model pojazdu jakiego dotyczy problem, najlepiej podane w nawiasie kwadratowym czyli [marka model] precyzyjny typ usterki. Ułatwi to korzystanie z wyszukiwarki.

Tematy, które nie będą spełniały podanych zasad zostaną usunięte.


    Przykłady: [Komar 2351] regulacja zapłonu
    Komar 2351 regulacja zapłonu
    Regulacja zapłonu Komar 2351

Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez adrian » 13 lis 2015, o 22:23

Witam! Kolega poprosił mnie o pomoc, ale nie znam się w ogóle na oplowskich jednostkach wiec proszę was o pomoc. Pacjent to Opel Frontera B 2,2DTI, objawy, zimny silnik ciężko odpala. Objawia się to tym, auto po nocy trzeba kręcić z 10s zanim zaskoczy, następnie po opaleniu wydobywa się biała chmura dymu (nie spalona ropa) dzieje się tak przy każdej temperaturze powyżej 5*C. Jak dowiedziałem się w oplach świecę grzeją do 5*C, sytuacja zmienia się gdy tylko zaczną grzać świece i czy będzie to -10 czy 4*C pali od strzału. Nie mam pojęcia od czego zacząć, podejrzewam zapowietrzanie, ale wykluczało by to błyskawiczny start po zagrzaniu świec. Jeżeli spotkaliście się z podobna usterką w silniku 2.2DTI proszę o wszelkie wskazówki, będziemy po kolei sprawdzać.

PS. Nie mam kabla do opla, wiec na razie diagnostyka kompem odpada.

PS. Wie może ktoś jak rozwiązane w tym silniku jest przestawienie konta wtrysku (ssanie) i co nim steruje?
For those about to rock, we salute you!
Avatar użytkownika
adrian
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3008
Dołączył(a): 6 sie 2007, o 08:38
Lokalizacja: Oświęcim
Pochwały: 31
Pojazdy: Audi A7

Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez Pani Kontekstowa » 13 lis 2015, o 22:23

Pani Kontekstowa
 

Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez dieludolfs » 14 lis 2015, o 03:11

Moja Vectra ma podobnie, jak zagrzeją świece to pali dosłownie na dotyk, a tak to trzeba też nią trochę pokręcić, ale bez przesady - 2, max 3 sekundy wystarczą. Podstawą jest jednak sprawny rozrusznik i mocny akumulator, by rozrusznik szybko kręcił, chociaż... w moim przypadku to nawet na zdechniętym akumulatorze dawał radę.


adrian napisał(a):Jak dowiedziałem się w oplach świecę grzeją do 5*C


Z tego co ja czytałem w necie, można wgrać nowy soft, dzięki czemu świece grzeją nawet przy 10*C, ale jak się to konkretniej robi to niestety nie wiem, bo nie zagłębiałem się w szczegóły. Najprawdopodobniej będzie potrzebny Opel Tech 2 i odpowiedni soft z poprawką.


adrian napisał(a):PS. Wie może ktoś jak rozwiązane w tym silniku jest przestawienie konta wtrysku (ssanie) i co nim steruje?


Jaka pompa znajduje się w tym silniku? Jednowtykowa VP44 czy dwuwtykowa PSG16?
W tej pierwszej pompie przestawiacz kąta wtrysku jest pokryty teflonem, ale gdy paliwo jest zbyt "suche" to bardzo często lubi się zacierać, a następnie pod wpływem zbyt dużego oporu pada elektronika, a konkretniej to jakiś tam tranzystor w sterowniku na pompie wtryskowej. Gdy jednak to nastąpi to samochód nie ma mocy i wywala na liczniku check engine.


Btw. jaki przebieg ma samochód? Może pompa wtryskowa jest już na wykończeniu? :F
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez adrian » 14 lis 2015, o 05:34

Zapomniałem napisać, akumulator nowy, świece tak samo, przebiegu nie znam ale zapewnie ma dużo, z tego co pytałem po zagrzaniu auto spada z obrotów wiec przestawiacz konta wtrysku chyba jest ok, o sofcie czytałem i na razie odpuszczamy bo z tego co wiem może wgrać tylko aso a cena jak z kosmosu. Jak nie nie rozwiążemy usterki pójdziemy na łatwiznę i przerobie mu sterownik od świec, aby grzaly za każdym razem, na zazie czekam na sugestie.
For those about to rock, we salute you!
Avatar użytkownika
adrian
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3008
Dołączył(a): 6 sie 2007, o 08:38
Lokalizacja: Oświęcim
Pochwały: 31
Pojazdy: Audi A7

Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez dieludolfs » 14 lis 2015, o 06:00

adrian, w takim razie stawiam na zajechaną pompę wtryskową/zajechany silnik. Najtańszym i zarazem najprostszym jak i najefektowniejszym rozwiązaniem będzie zrobienie "oszukiwacza" modułu świec żarowych, w postaci wpięcia szeregowo do czujnika temperatury odpowiedniego rezystora, który po odpaleniu silnika będzie odłączany za pomocą przekaźnika. Dzięki temu komputer będzie myślał, że na dworze jest zimnej i uruchomi świece żarowe oraz zwiększy dawkę paliwa/przestawi kąt wtrysku, a po odpaleniu silnika rezystor zostanie odłączony i komputer będzie otrzymywał prawidłowe dane z czujnika temperatury. Przy ilu stopniach Celsjusza zaczynają się problemy z odpalaniem? Zobacz jaką rezystancje ma czujnik temperatury przy 5*C (gdy załączają się świece żarowe), oraz jaką rezystancje przy temperaturze, w której zaczynają się problemy z rozruchem, następnie obliczając różnice dobierz odpowiedni rezystor.


Ewentualnie możesz jeszcze kupić gotowy moduł, ale ciekawi mnie zasada jego działania... czy podaje do komputera stałą temperaturę (np. -25*C) niezależnie od tego czy silnik jest gorący czy zimny, czy może zależnie od czujnika temperatury w silniku obniża temperaturę o kilka(naście) stopni Celsjusza, jeżeli tak, to o ile?

http://allegro.pl/trudny-rozruch-zle-od ... 17402.html
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Re: Opel Frontera B 2,2DTI ciężko odpala na zimnym

Postprzez Janusz73 » 14 lis 2015, o 06:07

Adrian proponuje Ci zarejestrować się na portalu "Forum 4x4".Tam chłopaki podpowiedzą Ci w czym tkwi problem.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA


Powrót do Pomoc

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości