Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Dział opisujący drobne przeróbki, Wasze patenty, usprawniające technicznie lub wizualnie dwuślady.

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez dieludolfs » 14 mar 2013, o 15:58

Witajcie. Jak zapewne co niektórzy forumowicze wiedzą, jestem po amputacji prawej nogi i w tym roku będę startował na prawo jazdy. Problem jest taki, że we Włocławku posiadają tylko jeden samochód przystosowany dla osób niepełnosprawnych i co najgorsze - w automacie. Kiedy zdam egzamin na takim samochodzie, otrzymam prawo jazdy, na którym będę mógł jeździć TYLKO I WYŁĄCZNIE samochodem z automatyczną skrzynią biegów, a tego nie chcę. Problem ten może jednak rozwiązać zdanie egzaminu na własnym samochodzie. Spośród trzech samochodów w naszej rodzinie wybrałem właśnie malucha. Dlaczego? Vectra rodziców jest powiedzmy, że za duża :D (nadwozie Kombi) i nie chcę na nim zdawać "prawka" po mieście, bo łatwiej mogę oblać. Tico - dźwignia, która pozwala jeździć bez nogi jest "Made in stodoła" - co prawda wykonana profesjonalnie, ale nie przejdzie przeglądu.
Dlaczego więc wybrałem malucha? Ano właśnie dlatego, ponieważ posiadam do niego fabryczną dźwignie ręcznego gazu i hamulca, która powinna przejść bez problemu przegląd, montaż dodatkowych lusterek dla egzaminatora nie sprawi żadnego problemu i co najważniejsze jest mały, przez co łatwo będzie się nim poruszać po mieście.
Ale przejdźmy do sedna sprawy. Samochód do egzaminu musi być wyposażony w pedał hamulca dla egzaminatora. Nie mam pojęcia, gdzie można takie coś zdobyć, jednak wiem, że takie pedały na pewno istnieją, w końcu kiedyś na "maluchach" zdawało się normalnie prawo jazdy. I teraz mam właśnie prośbę dla Was - forumowiczów o jakąś podpowiedź, propozycje co do wykonania takiej przeróbki w maluchu, gdzie mógłbym zdobyć takie pedały itp.! ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Pani Kontekstowa » 14 mar 2013, o 15:58

Pani Kontekstowa
 

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Siczka » 15 mar 2013, o 18:21

Chyba bez dodatkowych dziurek czy wycięć w podłodze się nie obejdzie ;/ Najlepiej by było pedał zwykły hamulca z Malucha na szrocie wyciągnąć i podłączyć go pod pompkę hamulcową i gitara, tylko pytanie czy przejdzie właśnie...
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez michal93tst » 16 mar 2013, o 14:36

a jeżeli by pedał hamulca dla egzaminatora zrobić na zasadzie,że będzie również działał jednocześnie z hamulcem kierowcy ? powiedzmy można by w tym celu użyć pręta i spawarki,oraz jakiegoś pedała hamulca który przykręcimy do grodzi czy podłogi na śruby ?
Avatar użytkownika
michal93tst
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 444
Dołączył(a): 5 kwi 2010, o 22:00
Lokalizacja: Starachowice
Pochwały: 2
Pojazdy: Uno 1.0 turbo style

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Siczka » 16 mar 2013, o 14:43

michal93tst, no to napisałem przecież, ze można by zrobić nie tak ze i od razu by się pedał kierowcy wciskał, tylko pedał z Malucha ze szrotu powiedzmy przykręcić np na 4 czy ile tam śrub do podłogi i przewód pościć pod pompkę hamulcową, stosując trójnik jakiś, żeby był jeden przewód na pompkę a dwa pozostałe na pedał hamulca kierowcy i egzaminatora. Jak wyobrażasz sobie zrobienie tego tak, by pedał hamulca kierowcy wciskać z odpowiednią siłą, poprzez pedał umieszczony przed fotelem pasażera? Toż owszem, by się wcisnęło, ale trzeba by było spawać i nie wiadomo jak mocno i z jakiego materiału to spawać, żeby przy pierwszym lepszym hamowaniu się albo nie powyginały te pręty albo żeby wcisnęły hamulec tak, żeby pojazd zahamował? To by się tylko powyginało, powichrowało pewnie no i za dużo pierdzielenia się z tym by było ;)
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez dieludolfs » 16 mar 2013, o 20:27

Spokojnie, na razie czekam za odpowiedzią jednego użytkownika, który postara się mi załatwić oryginalne pedały ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez michal93tst » 17 mar 2013, o 00:15

Siczka przestań srać,to tylko sugestia była :D . po prostu moim zdaniem lepiej jest zrobić coś tak,żeby nie ingerować w układ hamulcowy,wyobraź sobie ile to pierdzielenia odpowietrzać hamulce i ile zachodu żeby to robić we dwie osoby...

równie dobrze można pedał po stronie kierowcy jak i pasażera zrobić na jednej osi i będzie bez wielkich kombinacji
Avatar użytkownika
michal93tst
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 444
Dołączył(a): 5 kwi 2010, o 22:00
Lokalizacja: Starachowice
Pochwały: 2
Pojazdy: Uno 1.0 turbo style

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Lorrenzo » 17 mar 2013, o 00:36

Przecież można iść się dowiedzieć kilku napotkanych instruktorów z eLek, oni wiedzą jak co jest zrobione, szczególnie ci starzy ;)
Avatar użytkownika
Lorrenzo
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 649
Dołączył(a): 10 lis 2012, o 20:55
Lokalizacja: Skarżysko- Kamienna
Pochwały: 4
Pojazdy: Toyota RAV4 03r Opel astra 16V 98r, Maluszek FL Dantom, sport x2, Ogar 200 i inne stare motory

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez dieludolfs » 17 mar 2013, o 00:41

michal93tst napisał(a):ile to pierdzielenia odpowietrzać hamulce

Jak by nie patrzeć, to hamulców na chwile obecną nie mam praktycznie wcale, a płyn hamulcowy gdzieś mi ucieka :D
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez michal93tst » 17 mar 2013, o 01:02

tak czy inaczej dałbym wspólną ośkę żeby siła hamowania też szła na drugi pedał i tyle :D ośkę można bez problemu (tak mi się wydaję) poprowadzić omijając pedał gazu i elementy tuneli środkowego :D
Avatar użytkownika
michal93tst
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 444
Dołączył(a): 5 kwi 2010, o 22:00
Lokalizacja: Starachowice
Pochwały: 2
Pojazdy: Uno 1.0 turbo style

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Siczka » 17 mar 2013, o 12:07

Żeby coś konkretnego doradzić, to bym musiał kurcze malucha jakiegoś obejrzeć dokładnie i wtedy by się coś wymyśliło. Ile ludzi by oglądało tyle i pomysłów by było pewnie :D
dieludolfs, a tak poza tym, to ten pedał jak by się zrobiło, to może potem go nie demontować dla własnego bezpieczeństwa? Jednej nogi nie masz, i w razie jakiegoś nie daj Boże zdarzenia jak byś np z tatem obok jechał to po prostu i ta osoba z boku, która ma pojęcie, prawo jazdy, mogłaby zahamować i tyle, bo momentami z jedną noga może być podejrzewam ciężko :?
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez dieludolfs » 17 mar 2013, o 12:14

Siczka napisał(a):a tak poza tym, to ten pedał jak by się zrobiło, to może potem go nie demontować dla własnego bezpieczeństwa? Jednej nogi nie masz, i w razie jakiegoś nie daj Boże zdarzenia jak byś np z tatem obok jechał to po prostu i ta osoba z boku, która ma pojęcie, prawo jazdy, mogłaby zahamować i tyle, bo momentami z jedną noga może być podejrzewam ciężko

Słuchaj, jak ktoś miałby mi się za przeproszeniem wpierdzielać w moją jazdę, to bym go chyba z samochodu wywalił i szedłby do domu pieszo :D Do malucha posiadam oryginalną dźwignie z wersji inwalidzkiej:
Obrazek

Za pomocą ręki można nią sterować gazem, hamulcem jak i sprzęgłem, co oznacza, że maluchem można jeździć z niedowładem (lub brakiem) obu nóg.
Tak to wygląda w praktyce:
http://www.youtube.com/watch?v=J9mI9O15jWo
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Siczka » 17 mar 2013, o 12:24

Aaaa, no to w takim razie będzie ok. Nawet nie zdawałem sobie sprawy,z e w tak prosty sposób można jedną dźwignią 3 pedały obsługiwać :mrgreen:
Pomogłem? Kliknij Obrazek !

@ Romecik2t - 5 minut temu
proscizna ale juz sobie 2 palce uje*alem srubokretem

Obrazek

No i poetycka część podpisu:
jarekvolvo napisał(a):Nie ma piękniejszego widoku, jak drobna Słodzinka wyłaniająca się z otchłani szwedzkiej cegły

:mrgreen:

Oraz troszkę innego humoru, jeśli chodzi o konstruowanie:
jarekvolvo napisał(a):To tak, jak położysz panience dłoń na biodrze - spojrzy na ciebie uważnie z lekką niepewnością. Jeżeli tą samą dłoń położysz tej samej pannie 10 cm niżej - dostaniesz w pysk, zanim zdążysz się zorientować :yes:

:D
Avatar użytkownika
Siczka
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 3159
Dołączył(a): 8 lip 2012, o 22:18
Pochwały: 66
Pojazdy: dużo

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Bartezz » 17 mar 2013, o 14:02

z tą dźwignią to bardzo fanie przemyślane jest, jeśli było to oryginalnie robione to z przeglądem nie powinno być problemow :P z lusterkami dla egzaminatora też, a pedał dodatkowy to najlepiej zrobić połączony z pedałem hamulca kierowcy jak to jest w każdej el-ce ;p najprostrzy i najmniej kombinowania będzie z tym
Jest:
Scirocco GT '87
Golf I '75 3d 1,1+lpg
Motorynka Pony m301 '87 - od niej się wszystko zaczeło :P
Były:
Polonez 1.5GLE '94
Golf I '80 5d 1.5d
Golf I '79 1,6d - sprzedany
Golf I '83 1,6GTI - rozbity ;/
Golf I '77 1,1 - poszedł na żyletki ;/
Golf II '90 1,3+lpg
Avatar użytkownika
Bartezz
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1049
Dołączył(a): 5 lut 2008, o 17:53
Lokalizacja: Porąbka
Pochwały: 4
Pojazdy: Scirocco GT, Golf I, Motorynka Pony 301, CZ 175

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez Grzecho32 » 19 lip 2013, o 18:22

Czegoś tu nie rozumiem. jak w tym maluchu jednocześnie skręcać, wcisnąć sprzęgło i zmienić bieg? :shock: np. na rondzie. Już nie wspomne o hamowaniu i redukcji np. przy dojeżdżaniu do świateł.. I jednocześnie przy tym wszystkim trzymać jedną ręką kierownice.. trzeba mieć 3 ręce?
Obrazek
Grzecho32
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 71
Dołączył(a): 13 lis 2009, o 21:26
Lokalizacja: Wisła
Pojazdy: VW Golf mk3 1.8 ADZ 90KM

Przystosowanie malucha do nauki jazdy.

Postprzez dieludolfs » 19 lip 2013, o 19:20

Grzecho32, sprzęgło przy tej dźwigni posiada blokadę, nie trzeba jej cały czas trzymać ;)

Na poniższym filmie zaprezentowałem dzianie urządzenia, o którym pisałem wyżej. U siebie jedynie nie zakładałem ręcznego sprzęgła, bo nie jest mi ono potrzebne.
https://www.youtube.com/watch?v=DDLcj02jJjA
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Następna strona

Powrót do Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości