Kupujemy kombajn

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Re: Kupujemy kombajn

Postprzez Janusz73 » 24 lip 2013, o 09:02

Traktorzysta,to jak Bizon gotowy do akcji?Żniwa tuż,tuż.Jeszcze raz czytam cały temat o kombajnach i niektóre sprawy mi sie nie zgadzają.Nieprawdą jest ze zużyty heder jest wytarty do gołej blachy,raczej to nie tak.Miałem okazje uruchamiac nowe kombajny na polu i po około 100-150ha podłoga,slimak są juz wytarte z farby co o niczym nie świadczy,też zależy jakie zboże się kosi.Gorzej jest jak heder ma pęknięcia i najgorzej jak wgnioty od kamieni zwłaszcza na ślimaku.Dobry mechanik tak zakamufluje ile kombajn skosił ha lub przepracował mtg,ze ciężko jest to rozgryżć.Dla mnie jak wyruszam w pole najważniejsze są;listwa tnaca-jej stan,jej pochylenie względem podłoża,wszystkie palce slimaka i jego wysokość od podłogi,naciąg i stan przenośnika pochyłego.No i serce maszyny-młocarnia,cepy i klepisko,ma byc wszystko proste i nie wytarte na maxa.Klepisko wzgledem cepów ma byc idealnie poziomo.Wytrząsacze,podsiewacz musi byc czyste,kosz sitowy i stan sit jak najbardziej w porządku.Jak jest rozdrabniacz to wszystkie noże obrotowe ostre i wyważone,stałe noże ostre i ustawione pod odpowiednim kątem.Stan i naciąg pasów rzecz podstawowa ale jeszcze dodatkowo sprawdzam czy na pełnych obrotach silnika wszystkie wały maja swoje nominalne obroty tak jak podaje instrukcja obsługi.A te które mają regulowane obroty są w prawidłowym zakresie.Wtedy wpadam na pole,sprawdzam stan zboża,reguluje według instrukcji,robie próbe i ewentualnie koryguje jeszcze raz regulacje.I musi być wydajność koszenia-ok,czystość zboża-ok,straty dopuszczalne na dzisiejsze czasy-poniżej 2%,w których nie wolno uwzględniać tzw."strat przed kombajnem".I leci 25zł za godzine efektywnego koszenia.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Re: Kupujemy kombajn

Postprzez Pani Kontekstowa » 24 lip 2013, o 09:02

Pani Kontekstowa
 

Kupujemy kombajn

Postprzez adrian » 25 lip 2013, o 23:59

Janusz73 napisał(a):I leci 25zł za godzine efektywnego koszenia.


My jak jeszcze oprawialiśmy pszenice (dawno, dawno temu) dawaliśmy 50zł za ok 15min koszenia... tak było jak były 3 kombajny w okolicy :D
For those about to rock, we salute you!
Avatar użytkownika
adrian
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3008
Dołączył(a): 6 sie 2007, o 08:38
Lokalizacja: Oświęcim
Pochwały: 31
Pojazdy: Audi A7

Re: Kupujemy kombajn

Postprzez Janusz73 » 26 lip 2013, o 05:47

Adrian,po prostu ja niejasno sie wyraziłem.Te 25zł za godzine to jest dla operatora.Cena kombajnu za koszenie to już inna ogólnie dość skomplikowana sprawa.Czy kombajn pracuje z rozdrabniaczem,czy bez niego,czy paliwo właściciela kombajnu,czy gospodarza,czy liczymy od hektara,czy na godzine zegarowa-to są czynniki majace wpływ na cene kombajnowania.Z doświadczenia powiem tak;dla rolnika wynajmujacego kombajn najlepiej jest liczyć usługe koszenia od hektara,dla właściciela kombajnu dobra jest godzina zegarowa.Czas skoszenia hektara przez kombajn może być różny.Dobrze piszesz że 15minut kosztowało 50zł,bo coś mi świta że cena za godzine usług Bizona Z-056 wynosiła 200zł za godzine,w tym że paliwo Ciebie nie interesowało.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Poprzednia strona

Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości