"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez Angler » 25 maja 2015, o 12:53

Coraz częściej w autach spotyka się lampy wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Klosze takich lamp pod wpływem czynników zewnętrznych często matowieją. Co gorsza, zamienniki potrafią w szybkim tempie zmienić barwę z przezroczystej na mleczną. Jest na to kilka sposobów :
Zakup nowych lamp - bardzo drogie wyjście i dość pracochłonne (demontaż i montaż lamp)
Oddanie lamp do profesjonalnego zakładu na regenerację - drogie (50-100zł za jedną lampę)
Własnoręczna polerka - tanie i o różnym stopniu pracochłonności.

Bardzo szybko operację regeneracji można wykonać przy użyciu "pasty lekkościernej" typu Tempo czy Turbo.
Koszt takiego zabiegu jest śmiesznie niski (10-20zł na zapas na kilka lat), ale stosunkowo krótkotrwały (do zmycia wosku/wypełniaczy).

Czas operacji, w przypadku lampy VW bory - około 2 minut. Efekt na zdjęciu:

Obrazek

Proces wygląda mniej więcej tak jak woskowanie lakieru - nałożenie miękką szmatką/gąbką, a następnie "polerowanie".
Przed zabiegiem, lampa była całkowicie matowa (mleczna), przepuszczająca nikłe światło (w nocy można było odnieść wrażenie, że jedzie się na światłach pozycyjnych, a nie drogowych). Po pierwszym myciu wciąż wygląda dobrze.

Wprawdzie nie jest to metoda najwyższych lotów i raczej krótkotrwała, ale może się komuś przydać.

Uwaga!

Metoda ma sens tylko przy wzorowej lub bardzo dobrej kondycji odbłyśnika.


Autor postu otrzymał pochwałę
Ostatnio edytowano 25 maja 2015, o 15:31 przez Angler, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
Angler
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2224
Dołączył(a): 12 sie 2007, o 20:33
Lokalizacja: Rawicz
Pochwały: 9
Pojazdy: Yamaha XS 400 27 KM, Opel Meriva 1,7CDTI 100kuni, Keeway Cruiser 18 koników i Peżo ludix mocy b/d.

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez Pani Kontekstowa » 25 maja 2015, o 12:53

Pani Kontekstowa
 

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez dieludolfs » 25 maja 2015, o 13:03

Angler, masz może zdjęcie przed? :D
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez Angler » 25 maja 2015, o 13:07

Właśnie, że nie zrobiłem niestety. Ale przed pracą wyglądało to mniej więcej tak:

Obrazek

Źródło: http://matowereflektory.pl/toyota-corol ... -efekt-po/
Obrazek
Avatar użytkownika
Angler
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2224
Dołączył(a): 12 sie 2007, o 20:33
Lokalizacja: Rawicz
Pochwały: 9
Pojazdy: Yamaha XS 400 27 KM, Opel Meriva 1,7CDTI 100kuni, Keeway Cruiser 18 koników i Peżo ludix mocy b/d.

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez Romecik2t » 25 maja 2015, o 18:18

Pochwala sie nalezy, moze komus sie przydac :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez tombo22 » 25 maja 2015, o 19:02

Ja polerowałem lampy w passacie b5 papierami wodnymi 1000-1500-2000 ;) później mocno ścierna pasta następnie nieco mniej ścierna i lampy jak nowe. Tyle że ja miałem do dyspozycji polerkę elektryczną i profesjonalne pasty.
Avatar użytkownika
tombo22
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 315
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 18:34
Pochwały: 6
Pojazdy: Jawa TS 350 638.1 Passerati B6 140HP Romet Ogar 200x2

"Regeneracja" zmatowiałych lamp domowym sposobem, za grosze.

Postprzez dieludolfs » 7 sie 2019, o 19:36

Ja polecam regenerację z zabezpieczeniem lakierem samochodowym - oto jedna z ostatnich realizacji.
W tym przypadku klosze były mocno zdegradowane, posiadały wżery po kamieniach i głębsze rysy, dlatego szlif zacząłem dosyć ostro na szlifierce mimośrodowej: P180-P240-P320-P500, a następnie szlif kończyłem ręcznie na mokro P600-P800-P1200-P1500-P2000. Końcowym etapem było dokładne odtłuczenie i wylanie dwóch warstw lakieru samochodowego Novol Sperctral 575.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell


Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości