Holowanie pojazdu bez papierów, przeglądu, ubezpieczenia.

Miejsce gdzie możecie prowadzić swobodne rozmowy na tematy motoryzacyjne. Taki Off-topic ale związany z motoryzacją!

Holowanie pojazdu bez papierów, przeglądu, ubezpieczenia.

Postprzez Adi.G. » 10 sty 2010, o 23:53

Dajmy na to że kupuje sobie Syrenkę, która jest oddalona o kilka km od mojego miejsca zamieszkania.

Niestety nie ma ona ważnego dowodu rej, nie ma ubezpieczenia, przeglądu itp. co uniemożliwia przemieszczenie samochodu o własnych siłach.

Laweta jest za droga :| .

Więc czy mogę sholować samochodzik przy pomocy mojego samochodu?
i podczas kontroli nie będą się czegoś czepiać?

Dajmy na to że Syrenka ma sprawne światła stop i pozycyjne, w najgorszym przypadku mogę zamontować pomarańczowego koguta z tyłu holowanego pojazdu.

Jeszcze nie mam upatrzonej Syrenki, jednak chciał bym się dowiedzieć czy tak można by zrobić, jakby co :wink:
Avatar użytkownika
Adi.G.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5172
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:22
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Pochwały: 1
Pojazdy: GSF650N TS150 MR232 50M2

Holowanie pojazdu bez papierów, przeglądu, ubezpieczenia.

Postprzez Pani Kontekstowa » 10 sty 2010, o 23:53

Pani Kontekstowa
 

Postprzez Arczi » 10 sty 2010, o 23:56

moja do mnie (ok 5 km) dojechala na sztywnym holu.
Avatar użytkownika
Arczi
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 1368
Dołączył(a): 29 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: WL

Postprzez quba » 11 sty 2010, o 18:33

Teoretycznie musisz mieć OC nawet dla pojazdu, który stoi w przysłowiowych krzakach. Może jak policjant będzie miły i zrozumie, że chcesz uratować zabytek polskiej motoryzacji, to obejdzie si,ębez mandatu.
quba
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 117
Dołączył(a): 11 paź 2008, o 21:59

Postprzez dieludolfs » 11 sty 2010, o 18:35

Nie wiem czy się coś zmieniło, ale pamiętam że było można holować samochód tylko pojazdem do tego przystosowanym.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Postprzez Koner » 11 sty 2010, o 19:33

Art. 31. 1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:

1. prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem;

2. pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności;

3. w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim;

4. pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;

5. pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;

6. w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim - dwa układy;

7. odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim, przy czym połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej; przepisu tego nie stosuje się w razie holowania pojazdów jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej.

2. Zabrania się holowania:

1. pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia;

2. pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony;

3. więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego;

4. pojazdem z przyczepą (naczepą);

5. na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

3. W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

W kodeksie nic nie ma że pojazd holowany musi posiadać przegląd.Jest tylko warunek,że musi mieć sprawne światła i hamulce,chyba,że sposób holowania wyklucza ich użycie.OC musi posiadać każdy pojazd,który jest zarejestrowany.Jeśli spiszesz umowę z nowym właścicielem i podczas holowania zatrzyma Cię policja to możesz powiedzieć,że dopiero kupiłeś i jedziesz do WK i ubezpieczalni żeby dokonać reszty formalności :wink:
Komar 2351,MZ 150 TS i VW Golf II

Orange County Choppers.

Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Koner
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 8304
Dołączył(a): 24 mar 2007, o 23:15
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez Adi.G. » 11 sty 2010, o 23:28

Koner o taką odpowiedź mi chodziło :) Dzięki :)

W sumie jak bym kupił pojazd wyrejestrowany to nie musi mieć ważnego OC, bo przecież pierwsze wyklucza drugie :)

Jak będę na jakimś tropie Syrenki to wam opowiem, jak na razie jest minimalna szansa na wyrwanie 104'ki.
Ostatnio edytowano 12 sty 2010, o 00:33 przez Adi.G., łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Adi.G.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5172
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:22
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Pochwały: 1
Pojazdy: GSF650N TS150 MR232 50M2

Postprzez Koner » 11 sty 2010, o 23:36

Adi.G. napisał(a):W sumie jak bym kupił pojazd wyrejestrowany to nie musi mieć ważnego OC, bo przecież pierwsze wyklucza drugie :)

Niby tak ale pojazd wyrejestrowany oznacza zezłomowany,czyli już nie istniejący :D
Komar 2351,MZ 150 TS i VW Golf II

Orange County Choppers.

Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Koner
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 8304
Dołączył(a): 24 mar 2007, o 23:15
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez Adi.G. » 12 sty 2010, o 00:23

Koner napisał(a):uż nie istniejący


Czyli jak nie istnieje, to holując go nie holuje go. Czyli sprawa z głowy :mrgreen:

W sumie jak bym go wziął na lawetę to nikt by się nic nie czepił, to dlaczego by się mieli spinać za holowanie ?

Nie raz widziałem ludzie holowali wraki bez świateł itp na złom.

Tylko nie wiedziałem czy to legalne :]
Avatar użytkownika
Adi.G.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5172
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:22
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Pochwały: 1
Pojazdy: GSF650N TS150 MR232 50M2

Postprzez Koner » 12 sty 2010, o 00:27

Adi.G. napisał(a):Czyli jak nie istnieje, to holując go nie holuje go. Czyli sprawa z głowy :mrgreen:

No tak :D Przecież nic Ci w tym momencie nie udowodnią bo w ich rejestrze już nie ma tego pojazdu.Jest jedynie informacja wyrejestrowany,powód i rok :)
Poza tym nie można od razu zakładać,że przy holowaniu natrafisz na policjantów.A nawet to jeśli wszystko będzie oznakowane i jako tako będzie hamowało i świeciło to na pewno o przegląd,OC i rejestrację się nie przyczepią :wink:
Komar 2351,MZ 150 TS i VW Golf II

Orange County Choppers.

Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
Koner
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 8304
Dołączył(a): 24 mar 2007, o 23:15
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez Łukasz. » 12 sty 2010, o 18:35

Adi.G. napisał(a):Czyli jak nie istnieje, to holując go nie holuje go. Czyli sprawa z głowy

:D Interpretacja niezła, ale jakby nie patrzeć, przewożąc na lawecie samochód nie dotyka bezpośrednio drogi ( nie jedzie po niej ), więc można to porównać tak samo jak np. przewożenie ziemniaków :D A one rejestrowane nie muszą być :D Natomiast skoro holujesz pojazd, to jakby nie patrzeć jest on uczestnikiem ruchu ( ziemniaków niestety nie zaholujesz :F ). Taki pojazd już powinien być zarejestrowany, opłacony itp (skoro nawet przyczepy muszą być zarejestrowane). Ja po prostu tak to rozumiem ;)
Koner napisał(a):Poza tym nie można od razu zakładać,że przy holowaniu natrafisz na policjantów

W sumie też racja, ale zawsze pojawia się pytanie "a gdy jednak ich spotkam?" ;)
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Postprzez Marek.K. » 12 sty 2010, o 21:16

Łukasz R. napisał(a):skoro nawet przyczepy muszą być zarejestrowane).

mały wózek samoróbka do rometa nie musi :D
FSO Polonez to jest to :D
"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Avatar użytkownika
Marek.K.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 8494
Dołączył(a): 13 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Winda, NKE
Pochwały: 16
Pojazdy: Pare Komarów :D

Postprzez dieludolfs » 12 sty 2010, o 21:29

Marek.K. napisał(a):
Łukasz R. napisał(a):skoro nawet przyczepy muszą być zarejestrowane).

mały wózek samoróbka do rometa nie musi :D

W ogóle można takie coś ciągnąć za sobą? :F
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Postprzez Marek.K. » 12 sty 2010, o 21:56

można, jest przepis jakiś który zwalnia to z obowiązku rejestracji


nie wiem czy to może być ?
...
art. 62
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.
4a2. Długość zespołu motocykla i przyczepy, motoroweru lub roweru i przyczepy, którego długość nie może przekraczać 4 m

art. 68
1. Producent lub importer nowego typu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części, prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie, jest obowiązany uzyskać na nie świadectwo homologacji typu wydane przez ministra właściwego do spraw transportu.

art. 81
7. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.
...

Ale o rejestracji nic nie ma... Przynajmniej tu.
FSO Polonez to jest to :D
"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Avatar użytkownika
Marek.K.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 8494
Dołączył(a): 13 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Winda, NKE
Pochwały: 16
Pojazdy: Pare Komarów :D

Postprzez Adi.G. » 12 sty 2010, o 22:05

Marek.K. napisał(a):st obowiązany uzyskać na nie świadectwo homologacji


co uprawnia do zarejestrowania...
Avatar użytkownika
Adi.G.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 5172
Dołączył(a): 21 mar 2007, o 15:22
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Pochwały: 1
Pojazdy: GSF650N TS150 MR232 50M2

Postprzez Łukasz. » 13 sty 2010, o 21:18

Marek.K. napisał(a):jest obowiązany uzyskać na nie świadectwo homologacji


Marek.K. napisał(a):mały wózek samoróbka do rometa nie musi

Czyżbyś miał wózek samoróbka z homologacją? :P Gratuluję, zamawiam ze dwa :D
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Następna strona

Powrót do MotoChat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 236 gości

cron