Migomat jednofazowy

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

Migomat jednofazowy

Postprzez Łukasz. » 5 sty 2017, o 19:55

Od dłuższego czasu czaję się na zakup półautomatu spawalniczego. Elektrodową spawarkę już posiadam, jednak stwierdzam, że na większe roboty o wiele lepiej sprawdził by się migomat. Niby nie problem, ale...

No właśnie, ale. Sprawa wygląda tak, mam możliwość zrobienia sobie jakiegoś warsztatu w garażu, tyle że problem jest taki że jest tam doprowadzone zasilanie jednofazowe. Oczywiście, jest możliwość wykonania przyłącza trójfazowego, ale koszt takowej operacji mam wycenione na ok. 3 tys zł. Niby do przyjęcia, podłączę sobie i mam spokój, ale sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że ciężko wyjaśnić, czemu tego nie zrobię - jest powód, i tyle. Także to odpada.

Zostaje mi zrobienie jakiegoś małego warsztatu, opierając się na zasilaniu jednofazowym. Większość sprzętu tym zasilę, ale uparłem się na maga, i bez niego nie robię warsztatu :P I tu pojawia się pytanie: o ile migomatami "na siłę" spawałem (industrie, magnum, bester, lincoln itp...), to z jednofazowymi nie miałem praktycznej styczności. A takie przecież występują. Cenowo też "w miarę", więc zainteresowałem się nimi. W internetach, opinie są nadzwyczaj skrajne, że sam nie wiem co o tym myśleć.

Moje wymagania:
Nie będę spawał dzień w dzień. Po prostu, czasami trafi się jakaś fucha typu balustrada czy inne ustrojstwo. Liczę , że te 200-250 amper mi wystarczy, z jakimś cyklem pracy 50-60% przy 180A. Nie musi mieć rozbudowanej elektroniki, prosta spawarka, podstawowe regulacje, ma spawać, nie kleić się i tyle. Cena nie gra roli, ale bez przesady oczywiście :P Także czekam na opinie praktyków, którzy spawają lub mają znajomego, który ma kuzyna, którego wujek ożenił się z córką gościa, który ma sąsiada, który to zna osobę, która to spawa czymś takim i może coś na ten temat powiedzieć. Teksty typu "nie kombinuj, kup spawarkę na transformatorach zasilanym na 3 fazy" darujcie sobie, wiem, że jest to sprawdzone, ale niestety, sytuacja wymaga innego posunięcia.
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Migomat jednofazowy

Postprzez Pani Kontekstowa » 5 sty 2017, o 19:55

Pani Kontekstowa
 

Migomat jednofazowy

Postprzez Marek.K. » 5 sty 2017, o 20:40

Łukasz., a nie lepiej ~/3~ sobie kupić? jak kiedyś Ci sie odwidzi, czy w domu będziesz chciał robić czy jakiś czort wyniesie Cę dalej, to taka rzecz o wiele bardziej praktyczniejsza jest ;)
FSO Polonez to jest to :D
"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Avatar użytkownika
Marek.K.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 8494
Dołączył(a): 13 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Winda, NKE
Pochwały: 16
Pojazdy: Pare Komarów :D

Migomat jednofazowy

Postprzez Stachu.G » 5 sty 2017, o 23:35

No a obecnie masz tam podciągnięty na tyle gruby kabel żeby zasilić miga 250a z jednej fazy?
Skąd taka cena nowego przyłącza? Chcesz tam robić licznik czy ma to być przyłącz ze słupa czy może jest taka duża odległość?
Pomogłem ? Kliknij pomógł
Stachu.G
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1036
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 13:57
Lokalizacja: Podkarpackie
Pochwały: 42
Pojazdy: Romet Chart 210 70cmm

Migomat jednofazowy

Postprzez Tomciosz » 6 sty 2017, o 09:47

Albo przemiennik częstotliwości 230/400V. Czyt. Falownik
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Migomat jednofazowy

Postprzez Łukasz. » 6 sty 2017, o 12:12

Stachu.G napisał(a):Skąd taka cena nowego przyłącza? Chcesz tam robić licznik czy ma to być przyłącz ze słupa czy może jest taka duża odległość?

Bo trzeba ciągnąć ze słupa pod licznik. Za samo podłączenie pod licznik w mieszkaniu energetyka żąda 1600 zł, a garaż jest postawiony jakieś 80-100 metrów od tegoż mieszkania. Czyli wykop, kabel, i trójka robi się jak nic, jeżeli nie więcej.
Marek.K. napisał(a):Łukasz., a nie lepiej ~/3~ sobie kupić

:hmm:
Stachu.G napisał(a):No a obecnie masz tam podciągnięty na tyle gruby kabel żeby zasilić miga 250a z jednej fazy?

Yyy... :D Nie wiem :D
Ogólnie w garażu obok działa mały warsztat stolarski, i tam wszystko na jednej fazie bazuje. Czyli chyba tragedii nie ma.
Ale weźmy takie oto coś: http://szerejko.eu/pl/p/MAGNUM-MIG-205- ... GQodf00Fvw Jedna faza, pobór mocy 4,3 kVA. Jak obliczyć, jakie kable muszą co najmniej być?
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Migomat jednofazowy

Postprzez Tomciosz » 6 sty 2017, o 13:46

Raczej elektroda Ci pomoże aniżeli to forum. Musiałbyś poszukać jakiś wzorów.
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Migomat jednofazowy

Postprzez Rudy102 » 7 sty 2017, o 00:11

Kupiłem kilka dni temu migomat Ideal Praktig 200A igbt inwertorowy. 1100 kosztował w zestawie z butlą, reduktorem i 5kg drutu.

Dzisiaj już go przetestowałem w boju, łatałem jedną średniej wielkości dziurę w daihatsu. Bardzo dobrze sobie poradził. Nie przepalał gównianej japońskiej blaszki, ładnie wtapiał się w materiał. Łuk bardzo łatwo się startuje, drut się nie przykleja. Nie wiem jak sobie poradzi na dłuższa metę ale za tą cenę (850zł bez butli itp) to chyba nic lepszego się nie znajdzie. Widziałem też wersje z możliwością spawania mma za pare stówek więcej, zawsze zwiększa funkcjonalność.
Wadą niestety są bardzo krótkie kable. Jak w każdej taniej chińskiej spawarce chcieli zaoszczędzić pare złotych na przewodach. Po gwarancji sobie pewnie wymienie na dłuższe.
Można też fluxem spawać ale nie testowałem jeszcze xd

Edit: Jak masz zabezpieczenia 16A to nie powinno wywalać korków bo na tabliczce znamionowej jest napisane ze ciągnie max 15A z sieci.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Migomat jednofazowy

Postprzez Marek.K. » 7 sty 2017, o 19:28

chodziło mi o migomacik 1faza z przełacznikiem na 3 fazy taki 230/400, jakbyś chciał gdzieś indziej spawać czy cokolwiek się wydarzy i bedzie 3 fazy to zawsze masz w zanadrzu tą możliwość :)
ja swojego mam 3 lata i nie tesotwałem 3 faz, ze względu na brak odpowiedniej wtyczki :F
FSO Polonez to jest to :D
"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Avatar użytkownika
Marek.K.
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 8494
Dołączył(a): 13 lut 2009, o 17:36
Lokalizacja: Winda, NKE
Pochwały: 16
Pojazdy: Pare Komarów :D

Migomat jednofazowy

Postprzez Łukasz. » 8 sty 2017, o 13:17

Rudy102 napisał(a):Jak w każdej taniej chińskiej spawarce chcieli zaoszczędzić pare złotych na przewodach

tam nie ma eurozłącza? Przecież wymiana przewodu jest możliwa bez utraty gwarancji ;)

Coś grubszego tym spawałeś? Jakieś lekkie konstrukcje stalowe czy coś w ten deseń? Bo głównie to będę spawał, nie po to kupię maga, by do grubszych rzeczy nadal wykorzystywać elektrodówkę ;)
Rudy102 napisał(a):Widziałem też wersje z możliwością spawania mma za pare stówek więcej, zawsze zwiększa funkcjonalność.

Bezsens w moim przypadku. Na MMA mam już spawarkę, też na jedną fazę. Więc to mi akurat jest niepotrzebne ;)
Marek.K. napisał(a):chodziło mi o migomacik 1faza z przełacznikiem na 3 fazy taki 230/400, jakbyś chciał gdzieś indziej spawać czy cokolwiek się wydarzy i bedzie 3 fazy to zawsze masz w zanadrzu tą możliwość

Tak myślałem również i o tym. No ale migomat chcę raczej wykorzystywać stacjonarnie, a nawet jeżeli jakimś cudem dojdę do możliwości zasilania na 3 fazy, to raczej zainwestuję w mocniejszego maga ;) A jakim ty cudem sę bawisz, jeżeli można wiedzieć?
http://allegro.pl/polautomat-spawalnicz ... ml#thumb/8 Piszą o zabezpieczeniu zwłocznym 16A przy 230V. Może warto by było zaryzykować? Miodzio, jakbym znalazł gościa, który ma interesującą mnie spawarkę, i sprawdzić ją w praktyce ;)

PS. Z czego widzę, to ideal i magnm to praktycznie takie same spawarki... :P
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

Migomat jednofazowy

Postprzez Rudy102 » 8 sty 2017, o 17:05

No dlatego też kupiłem samego miga bo spawarkę MMA już mam. Nie ma eurozłącza. Wiem, że da się kable wymienić ale to dodatkowe 200zł wydatku. Na razie spawałem tylko blachy 1mm. Jak wpadnie w ręce jakiś grubszy kawał stali to przetestuje.

Z tego co czytałem to właścicielem tego ideala jest jakiś były pracownik Bestera. Oni sprowadzają te spawarki gdzieś z chin i testują podobno każdy egzemplarz. Chociaż czy mój przetestowali to nie wiem, bo musiałem pistolet rozkręcać. Przez te za krótkie chinskie kable przy pakowaniu jak ktoś to zawijał to przewodzik od przycisku się zsunał. Wystarczyło rozkręcić i założyć wsuwke na nowo.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Migomat jednofazowy

Postprzez dieludolfs » 21 maja 2019, o 05:18

Poleci ktoś jakiś dobry migomat w budżecie do 1900zł?

W domowym garażu posiadam przyłącze trójfazowe, jednak spawarkę będę chciał również używać na działce, gdzie mam pociągniętą tylko jedną fazę o niskiej mocy przyłączeniowej 3,5 kW :/

Z tego co zauważyłem w tym budżecie na rynku konkurują ze sobą producenci tacy jak Bester i Magnum.

Castorama oferuje migomat transformatorowy Bester 1905 bez niezbędnych "akcesoriów" w cenie 1700zł. Duży plus to możliwość podłączenia pod 230 i 400V, na minus waga urządzenia i brak butli oraz reduktora w tej cenie.
https://www.castorama.pl/polautomat-spa ... 30363.html

Na allegro natomiast można dostać Magnum MIG200MMA w cenie 1650zł wraz ze wszystkimi niezbędnymi dodatkami do rozpoczęcia pracy. Oprócz niższej ceny od Bestera spawarka ma również mniejszą wagę, większą moc oraz możliwość spawania elektrodami. Gdzie więc kryje się haczyk?
https://allegro.pl/oferta/magnum-migoma ... 8046913516

Jeżeli możecie to doradźcie jakiś dobry sprzęt, który spełni moje oczekiwania ;)

PS. Gaz CO2 będzie wystarczający do spawania samochodów? :D
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Migomat jednofazowy

Postprzez dieludolfs » 25 maja 2019, o 03:51

Ostatecznie wybór padł na Magnuma 220W.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Re: Migomat jednofazowy

Postprzez Kleszczu7 » 26 maja 2019, o 20:00

A wyjaśniłby mi ktoś co to w ogóle jest ten migomat jednofazowy, bo kompletnie nie jestem w temacie?
----------------------------------------
MMCars Katowice
Kleszczu7
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 26 maja 2019, o 19:36

Re: Migomat jednofazowy

Postprzez Rudy102 » 26 maja 2019, o 20:11

Kleszczu7 napisał(a):A wyjaśniłby mi ktoś co to w ogóle jest ten migomat jednofazowy, bo kompletnie nie jestem w temacie?
----------------------------------------
MMCars Katowice


Mógłbym wyjaśnić ale jesteś reklamą więc nie wyjaśnie :F
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati


Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 160 gości