Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez Romecik2t » 11 lut 2020, o 19:40

dieludolfs, Nie lepiej juz dolozyc 100-150 i C2 Quad wziac? No chyba ze nie, wtedy w tych pieniadzach lepszego i tak nie wiele znajdziesz, zasilacz powinien ogarnac. Dokladanie ramu nie ma sensu 4gb styknie przy 2 rdzeniach, i tak nei bedziesz grac na tym w nie wiadomo co, do quada bym dal te 8GB co najwyzej; jedynie jakbys mial te kosci za pol darmo to wtedy jest sens bo tanio :F
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez Pani Kontekstowa » 11 lut 2020, o 19:40

Pani Kontekstowa
 

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez dieludolfs » 12 lut 2020, o 04:58

Budżet też odgrywa tu trochę rolę, gdyż muszę dokupić jeszcze kilka innych rzeczy typu klawiatura, ssd, jakaś lampka na biurko itp. Do gier (SAMP :mrgreen: ) z pewnością styknie 4GB ramu, natomiast trochę się obawiam przeglądarki internetowej, gdyż w laptopie mając taką samą ilość ramu, wolna pamięć podczas korzystania z Firefox to zaledwie 20-30%, ale z drugiej strony płyta główna oferuje możliwość rozbudowy do 8GB, więc na kilka przyszłych lat powinno to jeszcze chyba wystarczyć, a w przyszłości można dołożyć. Bardziej martwi mnie standard DDR2, trzecia generacja zawsze by była trochę szybsza, no ale trudno.

E7400 2,80 GHz jest chyba dosyć wysokim modelem z serii Core 2 Duo, więc teoretycznie powinien sobie dobrze radzić, natomiast w praktyce różnie z tym może być :F Specyfikacja płyty głównej posiada wsparcie dla procesorów serii Quad, więc jeżeli zacznie mi brakować mocy to być może zainwestuję w coś takiego, albo jakiś inny, wyższy model 2 Duo.

Chyba się zdecyduję na ten sprzęt, tym bardziej, że cena kusi.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez Romecik2t » 12 lut 2020, o 18:55

dieludolfs, Bier i mow jak samp chodzi i mozilla z 2 zakladkami yt i czyms w tle :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez dieludolfs » 12 lut 2020, o 19:14

Romecik2t, pod koniec miesiąca myślę, że zdam jakąś relacje, tymczasem zrobię reupload zdjęć z pierwszej strony :yes:
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez dieludolfs » 18 lut 2020, o 21:54

Dziś rano trochę zaspałem i musiałem ścigać DHLa po sąsiednich miastach, ostatecznie udało się go złapać pod uzdrowiskiem w Wieńcu i odebrać swoją własność :F

Obrazek


Prosiłem sprzedawcę o dobre zabezpieczenie przesyłki i tak też się stało:

Obrazek


Po rozpakowaniu pierwsza rzecz, która mi się nie spodobała to odstająca klapka USB. Udało mi się to później poprawić, jednak obserwując temat to te klapki są wadliwe w tego typu obudowach.

Obrazek


Sam komputer był oznakowany nalepkami. Wydaje mi się, że mogły to być stare komputery np. ze szkoły.

Obrazek

Obrazek


Zaglądając do wnętrza obudowy zastałem niewielką ilość kurzu. Na dysku znajdował się system Windows XP w języku angielskim z kilkoma kontami użytkowników.

Obrazek


Naklejka na tyle obudowy informuje, że komputer został zmontowany bądź sprzedany w lutym 2009r:

Obrazek


Sama obudowa jest nieco niższa w porównaniu do mojego pierwszego PC:

Obrazek


To tyle jeżeli chodzi o pierwsze wrażenie.

Po uruchomieniu z systemem Vista zrobiłem mu szybkie testy temperatur z grą San Andreas na minimalnych ustawieniach. Wygląda obiecująco, a samo chłodzenie jest bardzo ciche. Rozważam jedynie montaż dodatkowych dwóch wentylatorów do chłodzenia obudowy.

Obrazek


Na ten moment czekam jeszcze za kartą graficzną i dyskiem SSD i dopiero wtedy będę testował ile można wycisnąć z tego sprzętu :F


Tymczasem przekopałem strych i odnalazłem moje czasopisma komputerowe z młodości :F

Obrazek


W miesięczniku PC Format z kwietnia 2008r opisywali montaż komputera na obudowie takiej samej jak moja.

Obrazek

W gazetce może tego nie widać bo zdjęcia są za bardzo wykadrowane, natomiast w formie elektronicznej można już zauważyć więcej szczegółów.

https://www.pcformat.pl/Montaz-peceta,a,1503,strona,8

Obrazek

Obrazek


Miesięcznik z marca 2009r posiadał artykuł z testem procesorów. Z opisu wynika, że w przypadku komputerów do domowego użytku lepiej zainwestować w dwa rdzenie, gdyż nie wszystkie stare programy będą w stanie wykorzystywać potencjał czterech rdzeni.

Obrazek

Nieco starszy model mojego procesora zajął pierwsze miejsce w kategorii najlepszych procesorów do 500zł, natomiast polecali wybrać nowszy model E7400 (taki jak u mnie).

Obrazek


W tym samym miesięczniku polecali również kartę graficzną na układzie jaki wybrałem, czyli Radeon HD4870. Nawet teraz wydanie 750zł na kartę graficzną by mnie zabolało, a co dopiero wtedy :F

Obrazek

Wychodzi więc na to, że zgodnie z moimi oczekiwaniami komputer będzie trzymał klimat okresu w którym była promowana Vista, a same parametry hardware będą na przyzwoitym poziomie.


Na koniec mały bonus:

Obrazek


:mrgreen:
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez Romecik2t » 18 lut 2020, o 22:27

dieludolfs, sgh w mokotowie xd No fajnie fajnie, czekam na dalsze relacje, te gazetki sztos, 9600gt za 370zl (sredni segment gdzie dzis to ok 1,5-2k pln) xD
Na tym procku to powinnno gta 4 chodzic "plynnie" czyt. pewnie 30fps xd takze z 4gb ramu i dobra gpu to wszystko pojdzie na srednich a stare gry to na max :F
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez dieludolfs » 24 lut 2020, o 04:50

Minęło już kilka dni jak użytkuję komputer, więc może czas napisać małą recenzje :F

Wszystkich testów dokonywałem na systemie Windows Vista Ultimate x86 Service Pack2, zainstalowanego na dysku twardym WD Black, model WD3202ABYS. Takie połączenie działa naprawdę zaskakująco szybko, aż się zastanawiam, czy jest sens inwestować w dysk SSD - tym bardziej, że Vista nie wspiera Trim. Muszę poczytać jakieś opinie użytkowników, którzy korzystali z połączenia Vista + SSD, czy faktycznie zauważyli poprawę wydajności i utrzymuje się ona przez dłuższy czas.

Praca na systemie Vista jest jak dla mnie bardzo komfortowa i w połączeniu z moim hardware nie potrafiłem się doszukać żadnych wad, które wylewali przeciwnicy tego systemu. Wszystko działa szybko i bezproblemowo, wszystkie sterowniki jak na tacy miałem uszykowane do pobrania na stronie producenta płyty głównej. Interfejs Visty jest bardzo intuicyjny i bardzo zbliżony do tego z Windowsa 7.
Jedna rzecz która mi się nie spodobała (tak samo jak w Windowsie 7), to "Kontrola konta użytkownika", która za każdym razem wołała o potwierdzenie przed uruchomieniem nowej aplikacji. Irytującą funkcje oczywiście można bezproblemowo dezaktywować poprzez panel sterowania i tak też zrobiłem.

Ogromny minus dla Mozilli Firefox, który w 2018r zaprzestał wydawania nowych aktualizacji jednocześnie dla systemu Windows XP oraz Windows Vista. Ostatnie działające wydanie przeglądarki na te systemy to Firefox ESR 52.9.0 - pytanie kiedy przestanie działać z powodu wprowadzania nowych, zbędnych funkcji do stron internetowych?

Mając już system i przeglądarkę zdecydowałem się na zrobienie testu Youtube. Na zintegrowanej grafice bez problemu dało się płynnie odtwarzać filmy nie tylko w jakości 720p, ale również 1080p, jednak tylko w trybie 30fps. Filmiki 1080p 60fps to już niestety pokaż slajdów.

Gta San Andreas Multiplayer na zintegrowanej grafice działało na wysokich ustawieniach bardzo dobrze, ale tylko z kolorami 16 bit. Podczas rozgrywki miałem 50fps, więc według mnie działało płynnie. Z kolorami 32 bit gra niestety zauważalnie się przycinała.

Nadszedł więc czas na gwoździa programu :mrgreen:

Obrazek

Obrazek


Obawiałem się, czy ze względu na swojego rozmiary grafika zmieści się do tej małej obudowy - jak widać niepotrzebnie:

Obrazek


Zmiana ta nie poprawiła w żaden sposób odtwarzania filmów w serwisie youtube - nadal klatkują w trybie 1080p 60fps.

GTA San Andreas Mutiplayer na maksymalnych ustawieniach obrazu i w trybie kolorów 32 bit nie spada poniżej 100fps, tak więc tutaj duża poprawa. Również w grę Euro Truck Simulator 2 udało mi się komfortowo pograć na maksymalnych ustawieniach obrazu.

Przestaje się robić kolorowo, kiedy pod uwagę weźmiemy temperatury osiągane przez tą kartę graficzną :?

Na SAMPie maksymalną temperaturę jaką osiągnąłem to 90°C.

Obrazek


Euro Truck Simulator 2 rozbuchał ogień do 98°C...

Obrazek


Po zdemontowaniu z obudowy lewej osłony udało się poprawić sytuacje i ETS2 nie był w stanie podnieść temperatury grafiki wyżej niż 81,5°C.

Obrazek


Priorytetem na najbliższy czas będzie zakup dwóch wentylatorków do szybszej wymiany powietrza wewnątrz obudowy.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez Romecik2t » 24 lut 2020, o 11:29

dieludolfs, najs xd raczej musisz paste na gpu zmienic na jakas dobra, zawsze to pare stopni mniej bo moze juz tez byc stara, plus wyciagajacy wiatrak i dmuchajacy w obudowie i bedzie ok :yes: Bycmoze w ets masz tez nieograniczona ilosc fps przez co gpu idzie na 100% bo proc mocny do tej gierki wiec na pewno duzo fps jest xd Mozna riva tunerem ustawic np max na 100fps na ogolnym i bedziesz mial cisze i mniejsze zuzycie prundu :D
100fps stabilne w sampie widac ze procek ogarnia, nie to co ten stary laptok twoj :F
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez maniakmoto » 18 paź 2020, o 13:05

Nawet starty sprzęt komputerowy może jeszcze podziałać długo i to w zupełnie innej roli. Jeśli planujemy np. wykorzystać go przy pracy przy dźwięku to warto rozejrzeć się za takim urządzeniem jak karta dźwiękowa USB https://sklep.hard-pc.pl/k571,strefa-dz ... ekowe.html , wystarczy spojrzeć na ceny. W dobrym sklepie takim jak Hard PC, za rozsądne pieniądze kupimy bardzo dobrą kartę.
maniakmoto
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 18 sie 2020, o 22:34
Pojazdy: Fabia i Octavia

Komputery, konsole i inny zlom elektroniczny.

Postprzez parisian.sean » 29 paź 2020, o 13:58

Niestety wiele gazet komputerowych zmarło śmiercią naturalną lub przeniosło się na nośniki cyfrowe.
Avatar użytkownika
parisian.sean
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 28 paź 2020, o 14:23
Lokalizacja: Racibórz

Poprzednia strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 460 gości