Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Janusz73 » 30 paź 2017, o 07:11

Mam problem-mój komputer wydziela taki dżwięk jak szlifierka kątowa.Ogólnie wiem co jest przyczyną-między procesorem (chyba dobrze nazywam?) a tym radiatorem z wentylatorkiem praktycznie nie ma pasty termoprzewodzącej,a ta co jest ma strukturę betonu.Poradzcie mi jak usunąć starą pastę i jak (w jakiej ilości ) nałożyć nową.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Pani Kontekstowa » 30 paź 2017, o 07:11

Pani Kontekstowa
 

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Tomciosz » 30 paź 2017, o 09:52

cóż... piszczenie to może być nawet i z kondensatora którego żywot już dobiegł końca albo jest jemu bliski, jak i z wentylatorów.

Pasty super dużo nie trzeba. Zazwyczaj jest to prostokącik o wymiarach nieco mniejszych od powierzchni procesora i grubości 1-2 mm.

Prawdopodobnie znajdziesz na YT film i to niejeden, gdzie o tym mówią. :D
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez dieludolfs » 30 paź 2017, o 17:00

Starą pastę dobrze jest trochę namoczyć alkoholem izopropylowym by namiękła i wtedy łatwiej będzie ją sczyścić. Nową pastę najlepiej zakupić dedykowaną - o podwyższonej gęstości. Zaleca się ją nakładać cienko jako literę "X", lub kropkę wielkości nie wiem, pestki od mandarynki :mrgreen: nałożoną na środek procesora, po czym po montażu chłodzenia pasta sama się rozprowadzi tam gdzie jej najbardziej brakuje.
Nie zapomnij odtłuścić powierzchni przed aplikacją :)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Romecik2t » 30 paź 2017, o 19:27

Jak nie masz alkoholu to moze byc i "woda kolonska" wszystko co szybko odparuje da rade. Potem husteczka przetrzec na czysto. Co do pasty to musi byc swieza a nie jakas ktora juz byla otwarta i potem lezala w szafie nie wiadomo ile bo bedzie to samo albo beda problemy z nalozeniem.
Co do nakladania to nie majac doswiadczenia najlatwiej nalozyc na srodek kulke o srednicy mniej wiecej pol cm, bo jak sam zaczniesz rozsmarowywac to moze sie okazac ze bedzie za malo w jednym miejscu. Za duzo tez nie ma co dawac bo sie rozlezie po plycie glownej a jesli pasta przewodzi prad to bedzie tragedia, choc raczej zadna pasta dzis juz pradu nie przewodzi.
To chyba na tyle, nie odpalaj tak kompa bez pasty bo jesli nie wiesz jak masz ustawione w biosie sprawy procka i zabezpieczenia beda wylaczone to moze po przegrzaniu sie spalic zamiast wylaczyc.
Jesli procesor nie jest podkrecony (zapewne nie) to nawet tania pasta da spokojnie rade na kilka nastepnych lat jesli bedzie prawidlowo zaaplikowana. :yes:
A i najwazniejsze to rowniez prawidlowo zapiac z powrotem chlodzenie, w zaleznosci od podstawek plyty glownej w kazdej jest inaczej, albo zapinka albo bolce wiec dobrze to zrob bo nie bedzie dobrze przylegac to rowniez temperatury beda wysokie i wiatraki beda chodzic na max. :d
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Re: Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Janusz73 » 30 paź 2017, o 20:39

Właśnie to mocowanie jest denerwujące.Jeden uchwyt nie trzymał,a jak złożyłem i nie trzymały dwa uchwyty to komputer po kilku sekundach się wyłączał.Mocując ten (moja nazwa) radiator z wentylatorem wpierw te uchwyty wciskam i następnie obracam tak jak pokazują strzałki.I właśnie nie wiem czy tak postępując,postępuje dobrze?Pastę już mam Accura Premium Heat Absorber 6 gold.3,05 W/m-k.Nawet jest do niej szpachelka.2 gramy chyba mi starczą.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Romecik2t » 30 paź 2017, o 20:46

2 gramy to by wystarczylo na 10 uzyc xd albo wiecej nawet. Robisz dobrze, jesli nie jestes pewny czy trzyma tak jak powinno to najlatwiej sprawdzic wykrecajac plyte glowna z obudowy i wtedy zamontowac radiator to z tylu plyty te piny widac czy trzymaja. Plyta trzyma sie raczej na 6 srubkach z dystansami w obudowie, poradzisz sobie :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Re: Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Janusz73 » 1 lis 2017, o 13:50

Panowie-zrobione.Nie ukrywam bałem się trochę.Efekt wspaniały.Komputer nie zawiesza się,nie przerywa i jest dużo szybszy i jest ciszej.Od nowości "pudla" czyli 2006 roku ta pasta nie była wymieniana,nie wiem co ile wymieniać ale 11 lat to chyba trochę za długo.I w końcu filmy na You Tube da się oglądać.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Romecik2t » 1 lis 2017, o 17:59

paste sie zmienia jak temperatury sa za wysokie, ewentualnie co kilka lat, 11 to faktycznie troche dlugo :D
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Re: Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Janusz73 » 2 lis 2017, o 05:44

Mam jeszcze jedną zagadkę.W obudowie komputera jest taki kanał wentylatora który można skracać lub wydłużać.U mnie jest on skrócony maksymalnie.Co prawda jego środek nie "patrzy" idealnie w środek wentylatora ale właśnie nie wiem,czy ten kanał wydłużyć ,czy nic nie ruszać?Ma to jakiś wpływ na chłodzenie,czy to jest tylko "pic na wodę fotomontaż"?
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Romecik2t » 2 lis 2017, o 08:52

Jesli masz wiatrak z tylu obudowy ktory "wyciaga" to moze najlepiej to nawet zdemontowac, jesli nie ma zadnego to sprobuj ten kolnierz nakierowac i zobacz czy temperatury spadna, ale jesli jest ok to najlepiej nie ruszac. :mrgreen:
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Re: Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez Janusz73 » 2 lis 2017, o 11:19

Jest wiatraczek z tyłu,ale to nie jest chłodzenie transformatora?Zrobię tak jak mówisz,jeżeli to coś da.Mam jeszcze jedno pytanie-jak wymieniałem pastę to pozwoliłem sobie wyjąć cały procesor żeby go dokładnie wyczyścić.W moim pudle jest dociśnięty taką dość mocną agrafką i wymiana jego jest bardzo łatwa.Ale ciekawi mnie czy mógłbym go sobie wymienić na przykładowo jakiś lepszy,czy to właśnie na nim są zapisane wszystkie "cuda" które mam w komputerze-czyli zdjęcia,dokumenty i inne różności.Czy wymieniając go to wszystko stracę,po prostu zostanie to na starym procesorze?
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

Jak zmienić pastę termoprzewodzącą w komputerze?

Postprzez dieludolfs » 2 lis 2017, o 15:27

Janusz73, spokojnie, dane są przechowywane na dysku twardym, więc bez problemu możesz zmienić sobie procesor bez obawy o utratę danych. Musisz tylko sprawdzić jakie procesory obsługuje Twoja płyta główna oraz BIOS.

W kwestii kanału - zapewne on doprowadza chłodne powietrze z zewnątrz bezpośrednio do wentylatora, dzięki czemu chłodzenie jest efektywniejsze.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell


Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 191 gości