Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Posimsonowany » 8 lis 2018, o 14:35

O tym,że zbieram wszelkiego rodzaje klamoty związane z motoryzacją to wie chyba każdy przeglądający to forum regularnie.Lecz dzisiejsze znalezisko dało mi ciekawy pomysł utworzenia tematu o rzeczach,które dostaję,znajduję a czasami(żadko) kupuję.Nie będę opisywał tu wszystkich klamotów jakie dostałem za darmo/znalazłem bo to nie ma sensu.Dziś przechadzając się po osiedlu zaczepił mnie znajomy taty i zapytał się czy nie chcę wziąść za free maski przeciwgazowej z prlu.Pomyślałem fajny bajer nawet kiedy będzie zdewastowana śmiesznie będę w niej wyglądał np na simsonie.Maska okazała się świetnym znaleziskiem ma w zestawie 2 filtry i jest ona w świetnym stanie jakby nikt nigdy jej nie używał.Kończąc post zachęcam was do podzielenia się swoimi znaleziskami
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Pani Kontekstowa » 8 lis 2018, o 14:35

Pani Kontekstowa
 

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez janosikmz19822 » 9 lis 2018, o 08:13

A wydech od jelcza albo chłodnice od stara ?
Mam jeszcze korek od wlewu od kamaza ?:F
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez dieludolfs » 10 lis 2018, o 05:18

Jedna z wielu rzeczy jaką mogę na ten moment przedstawić, to radziecka latarka "ЭЛEKTPOHИKA B6-03" z opcją ładowania akumulatorów. Latarkę posiadała moja ciocia, w tamtych czasach był to bardzo ciekawy gadżet który bardzo chciałem mieć i tak się stało dopiero wtedy, gdy uszkodzeniu uległ układ ładowania. Jako dziecko dostałem zepsutą latarkę jako zabawkę, początkowo dysponując zbyt małą wiedzą o elektronice udało mi się ją wskrzeszać poprzez zewnętrzne ładowanie akumulatorów zasilaczem prądu stałego. Po jakimś czasie akumulatory uległy zasiarczeniu, wybrzuszyły się i nie chciały przyjmować prądu. Nieświadomy konsekwencji podjąłem próbę ładowania, niestety - jeden z akumulatorów eksplodował (całe szczęście) w momencie, gdy poszedłem myć ręce :D Narobił niezłego armagedonu, latarkę zbierałem po całym pokoju.

Tak się prezentowała po wyczyszczeniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po latach, gdy zyskałem odpowiednią wiedzę, udało mi się przywrócić latarkę do życia. Odbudowałem układ ładowania na nowo wymieniając uszkodzone elementy oraz znajdując w internecie zamienniki dla oryginalnych akumulatorów.

Obrazek

Obrazek


Element optyczny również przeszedł renowacje. Plastikowy odbłyśnik oddałem do napylenia oraz zleciłem wykonanie nowej szybki, tym razem z prawdziwego szkła.

Tak wygląda na dzień dzisiejszy:

Obrazek


A tak przed renowacją.

Obrazek


I cóż... latarka odzyskała dawną świetność :D Trzymam ją głównie z sentymentu, w dzisiejszych czasach rzadko kiedy znajduje praktyczne zastosowanie. Można ją ładować tylko w płaskich, PRLowskich gniazdkach (do współczesnych nie wchodzi), czas ładowania akumulatorów trwa coś koło 12 godzin, a wydajność świetlna żarówki jest bardzo kiepska w porównaniu ze współczesnymi LEDami.

Obrazek
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Posimsonowany » 10 lis 2018, o 09:29

U mnie tez walały się podobne.Kiedyś dostałem magnetofon szpulowy firmy unitra.Byłem wtedy jeszcze w podstawówce,codziennie odpalałem na nim z takiej starej taśmy hity lat 70 piracko zgrane z transmisji radiowych :F Jakoś w równoległym czasie grałem na gitarze to stwierdziłem,że starą diorę 442 zastosuję jako wzmacniacz gitarowy.Do tego miałem dwi kolumny 120w.Sąsiedzi mnie nienawidzili :F Co prawda tylko czysty kanał ale można było się pobawić bez wydawania kasy.Do dziś tą wieżę trzymam na działce.Ale kolumny niestety nie zniosły dobrze mojego grania :F
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez dieludolfs » 11 lis 2018, o 01:19

To teraz może nie tyle PRL co lata 90-te, ale myślę, że temat jest na tyle kultowy, że warto się nim podzielić w tym wątku ;)

Stare gry telewizyjne 8-bit typu Pegasus.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Swoimi zbiorami, które z resztą ciągle się powiększają chwaliłem się w innym wątku.
:arrow: http://www.motomaniacy.com/viewtopic.ph ... 45#p493899

Nie będę się więc tutaj zbytnio rozpisywał. W niedalekiej przyszłości planuję sobie zrobić kącik retro skupiający się głównie na latach 90-tych, czyli telewizor kineskopowy, VHS, Pegasus i klimatyczne plakaty jakie wtedy były modne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Posimsonowany » 11 lis 2018, o 08:28

Ja na działce mam już kącik retro :F Tylko jakiejś konsoli brakuje tak szczerze.
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez dieludolfs » 14 lis 2018, o 01:37

Kolejny z moich sprzętów pamiętających PRL jaki mam pod ręką, to radioodbiornik Unitra Giewont, którego zakupiłem jakieś 2-3 lata temu w serwisie OLX dosłownie 25km od domu za 40 albo 50zł. Radio całe swoje życie spędziło w ciemniej piwnicy w szafce za szybą, dzięki czemu zachowało się w idealnym stanie - nic nie jest porysowane, nawet tło skali nie jest wyblaknięte od słońca co często się zdarza w tym modelu. Giewont wymagał jedynie kosmetyki oraz naprawy trzeszczących ze starości potencjometrów, po przestrojeniu według internetowego tutorialu na nowy zakres fal UKF radio zagościło na półce u mnie w pokoju. Jest w 100% sprawne, dzięki czemu cieszy nie tylko oczy, ale również słuch ;)

Obrazek

Swego czasu miałem takie radio w garażu, ale było ono w opłakanym stanie i zdecydowałem się na zakup drugiego.
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Posimsonowany » 21 sty 2019, o 17:34

Jako,że nauczyłem się wstawiać zdj to wstawię zdj niektórych rzeczy z mojego zbioru rzeczy,czyli maske i kolekcjie materiałów do jednego z wielu rzutników,które zbieram
Obrazek
Obrazek I tutaj pojawia się element który do końca nie jest mi znany bo znalazłem go kiedyś w domu pradziadka i nie zdążyłem się go zapytać co to za orzeł jest.Po braku korony obstawiam,że pochodzi z PRL-u
Obrazek
Ostatnio edytowano 21 sty 2019, o 20:24 przez Posimsonowany, łącznie edytowano 7 razy
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez dieludolfs » 21 sty 2019, o 19:45

Posimsonowany, niestety nie wszystkie zdjęcia otwierają się prawidłowo.

Link do zdjęcia musi być poprzedzony JEDNYM
Kod: Zaznacz cały
[img]
i zakończony również jednym
Kod: Zaznacz cały
[/img]
. Takie zdjęcie będzie się wtedy ładowało prawidłowo :) Jak wyedytujesz post to zauważysz gdzie popełniłeś błąd ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Posimsonowany » 21 sty 2019, o 20:25

Po kilku podejściach wreszcie się udało :)
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez Romecik2t » 16 wrz 2019, o 18:48

dieludolfs, I jak tam kacik gracza :>
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Moje zbieractwo rzeczy z prlu

Postprzez dieludolfs » 6 paź 2019, o 04:21

Kompletuję sprzęt. Ostatnio upolowałem na OLX bardzo fajny stolik RTV z epoki, który spełnia moje oczekiwania. Obecnie rozglądam się za porządnym magnetowidem, no i muszę dokupić jakieś Tonsilki pod amplituner Unitry :mrgreen:

Obrazek
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell


Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 244 gości