Klimatyzacja Ursus C-355

Dział opisujący drobne przeróbki, Wasze patenty, usprawniające technicznie lub wizualnie dwuślady.

Klimatyzacja Ursus C-355

Postprzez Komar Rider » 30 sie 2009, o 00:01

Witojcie

Ano wpadł mi do głowy szatański pomysł. Przed remontem w moim Ciapku nie było połowy okien, tak więc przewiew naturalny był zapewniony :D Teraz postanowiłem zakupić pleksę i powstawiać to tu to tam. No ale stracę naturalny przewiew, a otacza mnie blacha dokoła i będzie gorąco. A gorący rolnik to spocony rolnik, a spocony rolnik to śmierdzący rolnik, a śmierdzący rolnik to... chciałem napisać kto ale chyba sobie daruję :mrgreen:

Więc wymyśliłem bardzo prosty sposób na zapewnienie chociaż odrobiny zefirku w kabinie.

Wszystko odbywało by sie na zasadzie podciśnienia. Gdzieś pod dachem, nad przednią szybą zamontowany by był jakiś pojemnik. Myślałem o kwadratowej rurze PCV czy coś podobnego. Jedna ścianka była by prawie całkowicie wycięta. W tej wolnej ściance zamontował bym powiedzmy 4 wiatraczki komputerowe, skierowane na gorącego rolnika :F Po prawej stronie tego pojemnika było by wyjście "na zewnątrz". Wiatraczki zaczynają wysysać powietrze z pojemnika i zasysane jest zimne powietrze z zewnątrz. Z lewej strony było by wyjście do rury wiodącej do silnika. Po otwarciu tego kanału, zimą zasysane by było ciepłe powietrze z silnika :) Myślę, że 4 wiatraczki spokojnie dadzą sobie radę, a przecież one wcale nie czerpią dużo prądu. Kumacie o co mi chodzi? Wszystko opierało by się tylko na nawiewie chłodniejszego powietrza z zewnątrz.

Skąd najefektowniej pobierać powietrze z silnika, aby było jak najcieplejsze?

Chciałbym wprowadzić mój pomysł w życie, ponieważ, jest on dosyć prosty w wykonaniu i cena tez nie jest wysoka. Jakiś podłużny pojemnik na pewno się znajdzie (od biedy, z cienkiej blachy można dogiąć) jeden wiatraczek to koszt około 15 zł. Do tego jakaś elastyczna, dosyć gruba rura idąca do silnika, kilka kabli i jakiś włącznik też się znajdą. W 80 zł powinienem się zamknąć nie? :>

I mam jeszcze pytanie: na jakiej zasadzie działa lodówka? :D Sprężarka spręża gaz, ciśnienie rośnie, wraz ze wzrostem ciśnienia spada temperatura iii.... to wszystko? Być może udałoby się zastosować dodatkowe chłodzenie powietrza. Może uda mi się dorwać jakąś klimę z samochodu? Jeśli tak to w jakiej części silnik jej szukać?
....::::KOMAR RIDER::::....
Avatar użytkownika
Komar Rider
@admin
@admin
 
Posty: 6013
Dołączył(a): 7 sie 2008, o 02:00
Lokalizacja: Rzepin
Pochwały: 1

Klimatyzacja Ursus C-355

Postprzez Pani Kontekstowa » 30 sie 2009, o 00:01

Pani Kontekstowa
 

Postprzez karol1992 » 30 sie 2009, o 11:41

Ciepłe powietrze najlepiej łapać za chłodnicą, tak było skonstruowane ogrzewanie w Ursusie c-360. A z tym zimnym powietrzem to prawdopodobnie może zdać egzamin ponieważ, Jak dobrze pamiętam to w zetorach i ruskich też jest nawiew zimnego powietrza Pod dachem. Najprostrzym rozwiązaniem jest szyberdach. Przez otwarty szyber dach Wpada więcej zimnego powietza niż przez otwarte drzwi.
karol1992
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 36
Dołączył(a): 24 mar 2008, o 17:37
Lokalizacja: Augustynów

Postprzez adrian » 30 sie 2009, o 11:41

mój wójek na zime do c-360 *** nagrzewnice z żuka i miał cieplej w kabinie niz ja w garazu.
For those about to rock, we salute you!
Avatar użytkownika
adrian
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3008
Dołączył(a): 6 sie 2007, o 08:38
Lokalizacja: Oświęcim
Pochwały: 31
Pojazdy: Audi A7

Postprzez Tomciosz » 30 sie 2009, o 11:46

Heh Komar Rider jeżeli chcesz zrobić klima tronika to musisz połączyć wiatraczki, tak, żeby były ustawiona tak:(kreska to wiatrak, = to wlot, a ukośnik wlot do kabiny) /||||= . Z tym, że każdy musiałby chodzić na maks obrotach. bądź zrobić tak jak napisałeś, ale, żebyś miał przed wlotem, "zasysacz" czyli wiatraczek, o trochę większej mocy niż wszystkie. Co do chłodzenia, to możesz pokombinować z zimnymi kompresami.
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

Postprzez Komar Rider » 30 sie 2009, o 13:36

karol1992 czyli miedzy chłodnicą a silnikiem, czy między chłodnicą a filtrem powietrza? Silnik mam chyba z 60 jeśli się nie mylę :)
....::::KOMAR RIDER::::....
Avatar użytkownika
Komar Rider
@admin
@admin
 
Posty: 6013
Dołączył(a): 7 sie 2008, o 02:00
Lokalizacja: Rzepin
Pochwały: 1

Postprzez Mariusz » 30 sie 2009, o 18:24

Komar rider: jak chcesz to mam na zbyciu normalną dmuchawe z auta, napieprza jak szalona, na 12V i moc odpowiednia. moge sprzedać razem z panelem regulacyjnym (jak w japońcach-suwaczek a nie pokrętło :P ) Miałem gdzieś nawet plastikową obudowe do niej, ale raczej nie znajde, jak co mógłbym załatwić z innego auta.

No i podciśnienie? nie lepiej zrobić to jako nadciśnienie? czyli żeby wtłaczał? pewnie kabina ma w cholere dziur i będzie powietrze wpadać wszędzie indziej niż zza chłodnicy (w zime) i na twarz gorącego kierowcy (w lato)
Piraci drogowi nie są zwyczajnymi idiotami. Oni po prostu chcą się starzeć wolniej niż gdyby stali w miejscu.

uzasadnienie http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Avatar użytkownika
Mariusz
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 7045
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 16:53
Lokalizacja: Kleśniska

Postprzez kamilq19 » 21 paź 2009, o 19:57

NIe kepiej bedzie z tej pleksy na dachu zrobić wlot powietrza a jak leje to byś se taki kawałek wyciął jeszcze żeby można było nim przesuwać żeby zatkać wlot uszczelnić to wszystko silikonem i można sie pokusić o wiatrak wietrzny który wpuszczał by powietrze do środka zeby lepiej dmuchało . a co do zimy to juz nie wiem xd
Obrazek
Avatar użytkownika
kamilq19
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 646
Dołączył(a): 29 wrz 2009, o 21:00
Pochwały: 2

Postprzez petro » 21 paź 2009, o 20:08

kamilq19 napisał(a):NIe kepiej bedzie z tej pleksy na dachu zrobić wlot powietrza a jak leje to byś se taki kawałek wyciął jeszcze żeby można było nim przesuwać żeby zatkać wlot uszczelnić to wszystko silikonem i można sie pokusić o wiatrak wietrzny który wpuszczał by powietrze do środka zeby lepiej dmuchało . a co do zimy to juz nie wiem xd


To wymyśliłeś.


kamilq19 napisał(a):uszczelnić to wszystko silikonem


Tak, znakomity pomysł, silikon i nic nam więcej do szczęścia nie trzeba.
Polski Fiat 126p (1983)
FSO Polonez 1.5 Straż Pożarna (1991)
Jawa 50 typ 23 Golden Sport (1972)
Simson SR2 (1957)
WSK 125 (1985)
Romet Polo (1974)
petro
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 191
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 10:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Postprzez kamilq19 » 21 paź 2009, o 20:22

NIe no z silikonem to przesadziłem xd Pomalował byś to albo obkleił tym materiałem co masz dach i
Avatar użytkownika
kamilq19
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 646
Dołączył(a): 29 wrz 2009, o 21:00
Pochwały: 2

Postprzez karol1992 » 21 paź 2009, o 20:56

Komar Rider napisał(a):karol1992 czyli miedzy chłodnicą a silnikiem, czy między chłodnicą a filtrem powietrza? Silnik mam chyba z 60 jeśli się nie mylę :)

Między chłodnicą a silnikiem. Jak ciągnik się rozgrzeje to przytknij rękę za chłodnicą i zobacz jak dmucha ciepłe powietrze.
karol1992
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 36
Dołączył(a): 24 mar 2008, o 17:37
Lokalizacja: Augustynów

Klimatyzacja Ursus C-355

Postprzez Palliate5638 » 30 sty 2015, o 13:07

Przyznam, że pomysł szalony, ale do odważnych świat należy. Może jakaś klimatyzacja samochodowa odpowiednio przeszczepiona da radę :D będę kibicował temu projektowi :P
Palliate5638
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 30 sty 2015, o 13:01

Klimatyzacja Ursus C-355

Postprzez janosikmz19822 » 30 sty 2015, o 23:58

Oj tylko ponad 5 lat minęło :F
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)


Powrót do Modyfikacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości