wybór sterownika do pieca

Czyli dział, w którym dziedzina tematu nie ma znaczenia.

wybór sterownika do pieca

Postprzez sssTOMEKsss » 13 paź 2015, o 12:07

Pany sprawa ma się następująco, w zeszłym roku wymienialiśmy piec co

obecnie u mnie w domu (120m2) palone jest od dołu... tzn. na sam spód kładzie się śmieci, trochę drewna, węgla i jak się rozbuja to jeszcze węgla(300zł/t) i potem co jakiś czas trzeba dokładać :evil: , jest to strasznie irytujące dla mnie, starsi palą tak od zawsze (twierdzą że tak jest najtaniej) i już się przyzwyczaili, ale łażenie co godzinę czy dwie do pieca i dorzucanie do tego węgla wkurza nie miłosiernie, rzecz jasna przez noc wygaśnie, chata się wyziębi i znowu trzeba rozpalać (szału idzie dostać)

Postanowiłem się tym zająć ale potrzebuję pomocy od was bo nie wiem za bardzo od czego zacząć

dmuchawę już mam, jest zamontowana na górze kotła, pozostaje wybór sterownika, no i właśnie jaki ten sterownik? myślę że jakiś prosty wystarczy, ale czy wgl. mogę tu zastosować sterownik przy paleniu węglem za 300zł/t? zapewne jest to jakiś niskokaloryczny węgiel (niestety na kupno go wpływu nie mam), nie bedzie jakiś wybuchów gazów ale czegoś? mama kiedyś mi wspominała że jak mieli sterownik (xx lat temu) to właśnie tak było i przez to z niego zrezygnowali w obawie przed uszkodzeniem kotła

i co potem jak już kupie sterownik? wiem że dmuchawe trzeba podłączyć pod sterownik i czujnik temp. sterownika do pieca w taki otwór wrzucić, ale jakoś to wszystko trzeba ustawić, obecnie mamy cały czas otwarte do komina (i jest to jakos zablokowane na stałe nie wiem czemu :O)
Avatar użytkownika
sssTOMEKsss
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 14:51
Lokalizacja: Chocz
Pochwały: 5

wybór sterownika do pieca

Postprzez Pani Kontekstowa » 13 paź 2015, o 12:07

Pani Kontekstowa
 

wybór sterownika do pieca

Postprzez Łukasz. » 14 paź 2015, o 19:02

Sterownik nie odpowiada za spalanie materiału, czyli te całe niby wybuchy. Pierwszy raz słyszę, żeby węgiel wybuchał w piecu, tak nawiasem mówiąc. Jaki masz piec? Zwykły, typu samoróbka czy jakaś seryjna produkcja?
Firma sterownika, ciężko cokolwiek polecić, w pracy zakładamy elstery, w domu korzystam z sterownika firmy tech, oba sprawują się dobrze, ale grom ludzi zakłada również inne sterowniki, i również działają bezawaryjnie. Więc tutaj kieruj się ceną i tym, by nie wyglądał jak tandeta z chińskiego marketu ;)

sssTOMEKsss napisał(a):i co potem jak już kupie sterownik?

Podłączasz go :d
Ale trochę mało opisałeś. Chodzi Ci o sterownik, który tylko włączy i wyłączy dmuchawę, czy ma też zasilać pompkę (grawitacyjny czy wymuszony obieg), czy chcesz piecem podgrzewać również wodę użytkową, i w sumie chyba to wszystko.
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

wybór sterownika do pieca

Postprzez Tomciosz » 14 paź 2015, o 19:15

A sterowanie zasobnikiem :hmm:
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

wybór sterownika do pieca

Postprzez Łukasz. » 14 paź 2015, o 19:30

Tomciosz napisał(a):A sterowanie zasobnikiem :hmm:

No, ale o jakim zasobniku mówimy? Ciepłej wody? Podajnika? To drugie wykluczam, bo sam opisał, że dokłada ręcznie, a jeżeli chodzi o to pierwsze, to fakt, nie sprecyzowałem ;) Ale niech najpierw się on wypowie, czego on od sterownika oczekuje.
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

wybór sterownika do pieca

Postprzez Tomciosz » 14 paź 2015, o 23:06

No w sumie racja, pisał, że ręcznie dokłada. Miałem na myśli zasobnik paliwa stałego. No, ale moje uprawnienia na palacza ograniczają się do pieca kaflowego. :F
Jeżeli pomogłem, kliknij POMÓGŁ.

Romet Ogar 200 '89
ZZR Komar 2350-2351 ok 1974-75 [*]
"Ogary poszły w las..." S.Żeromski
"Gites było to słowo magiczne, słowo oznaczające
robotę tak dokładną i precyzyjną, że żadna maszyna ani przyrząd nie były w
stanie wykazać stopnia jej doskonałości." Baza sokołowska. Marek Hłasko

Każdy komar ma coś z kawasaki ZZR :P
Avatar użytkownika
Tomciosz
Ekspert
Ekspert
 
Posty: 4996
Dołączył(a): 20 kwi 2007, o 13:14
Lokalizacja: Biała Wielka i Sosnowiec
Pochwały: 88
Pojazdy: Ogar 200 Hyundai i30

wybór sterownika do pieca

Postprzez sssTOMEKsss » 15 paź 2015, o 01:23

układ grawitacyjny (bez pompy) stara instalacja na grubych rurach, a od sterownika oczekuje jedynie tego aby załączał i wyłączał dmuchawę, ustawienie zadanej temperatury na piecu oraz to aby gdy w przypadku wypali się z pieca węgiel nie załączał nie potrzebnie dmuchawy (to już zapewne jest w sterowniku zaprogramowane), piec firmowy z seryjnej produkcji (jutro spojrzę na tabliczke znamionową i napisze jaki dokładnie typ)

piecem również podrzewamy wodę, na lato zakręcam zawór i kocioł grzeje tylko wodę natomiast na okres zimowy odkręcam zawór i ciepło idzie również na grzejniki
Avatar użytkownika
sssTOMEKsss
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 14:51
Lokalizacja: Chocz
Pochwały: 5

wybór sterownika do pieca

Postprzez janosikmz19822 » 15 paź 2015, o 02:26

No dmuchawa to jak się węgiel skończy to nie wiem czy sama się wyłączy .
Tu gdzie mieszkam u teściów jest pompka połączona z dmuchawą sypie do pieca 1-2 wiadra zależy ile zimna na dworze i w mrozy sypiesz o 19 i do 5-6 masz w dupie ,samo się steruje .
Chyba ze w miale trafi się za dużo węgla to szybciej się wypali i mocniej nagrzeje .
Avatar użytkownika
janosikmz19822
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3661
Dołączył(a): 4 mar 2012, o 21:53
Pochwały: 42
Pojazdy: Shl m06t,Cz 350,Romet 50T1,Komar 231b -232-2330-2350 z1970(rama),Hercules,jawa 223,Ryś:)

Re: wybór sterownika do pieca

Postprzez Janusz73 » 15 paź 2015, o 05:11

SssTomeksss.Pierwszy błąd jaki masz z ogrzewaniem mieszkania to dobór mocy kotła do powierzchni grzewczej.Jest tabela która podaje rodzaj i moc kotła do powierzchni.Rodzaj kotła to olejak,miałowy,elektryczny lub tradycyjny i każdy będzie miał inną moc do Twojej powierzchni 120m.Mam tą sama powierzchnie grzewczą i powiem Ci,że jest co grzać.Dla sterownika kotła najważniejszym parametrem jest temperatura wody w kotle i to w zależnośći od niej on będzie włączał lub wyłączał dmuchawe,uruchamiał podajnik lub sterował pompką c.o.Z tego co opisujesz to masz mały wsad do pieca i dlatego trzeba często go odwiedzać i jakikolwiek sterownik nic Ci nie da.Ja swoje 120m plus woda użytkowa (piec ma wbudowany bojler ) ogrzewam olejakiem o mocy 21kW.Nie jest drogo ale Tobie tego rodzaju ogrzewania nie polecam.Powinieneś kupić duży piec na miał.W nim spalisz dosłownie wszystko,a dobrze dobrany piec bez lub z podajnikiem powinien zagwarantować Ci odwiedziny w okresie grzewczym raz na dobę.Łukasz właśnie sterownik w w piecu na miał lub węgiel odpowiada za te "strzały z korby"-na sterowniku ustawiasz tzw.czas przedmuchu to jest czas pracy wentylatora i czas między jego przerwami gdy temperatura w kotle osiągneła właściwą temperature.Janosikmz sterownik w pewnym momencie gdy skonczy sie paliwo (węgiel,miał) wyłączy dmuchawe (też to ustawiasz w sterowniku) ale naprawdę dmuchawa jeszcze długo pracuje zanim sterownik ją wyłączy.Zazwyczaj ją wyłacza na stałe gdy temperatura wody w kotle spadnie poniżej 30stopni.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

wybór sterownika do pieca

Postprzez sssTOMEKsss » 15 paź 2015, o 11:32

oto tabliczka znamionowa i piec

http://zapodaj.net/3115d9d374d3f.jpg.html

http://zapodaj.net/df12c7b5feea2.jpg.html

powierzchnia grzewcza mojego domu jest minimalnie mniejsza bo w tych 120m2 jest jeszcze balkon który rzecz jasna nie jest grzany

sterownik jest mi jaki jest mi potrzebny to taki który po osiągnięciu temp. np. 60 stopni wyłącza dmuchawę,a gdy temp spadnie do 50 stopni to ją załącza i tak w kółko, aż do momentu gdy po określonym czasie działania dmuchawy np. 10min temp. nic nie wzrasta (wypalenie się węgla), wtedy sterownik dmuchawę włącza na stałe
Avatar użytkownika
sssTOMEKsss
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 14:51
Lokalizacja: Chocz
Pochwały: 5

wybór sterownika do pieca

Postprzez Łukasz. » 15 paź 2015, o 18:56

Janusz73 napisał(a):Pierwszy błąd jaki masz z ogrzewaniem mieszkania to dobór mocy kotła do powierzchni grzewczej

Jak widac po zdjęciach, dobór odpowiedni, "dwudziestka" przy ocieplonym budynku ogrzeje powierzchnię do 150-160m2. Tu mamy 21kW, więc nawet jeżeli dom jest nie ocieplony, moc ma odpowiednią.
Janusz73 napisał(a):a dobrze dobrany piec bez lub z podajnikiem powinien zagwarantować Ci odwiedziny w okresie grzewczym raz na dobę

Ale skoro piec ma rok, to po co go wymieniać?

Co do tych strzałów... Podobno słychać je było w Smoleńsku po katastrofie samolotu...

A tak na poważnie, racja, tryb pracy wentylatora na tzw. "przedmuchach" to nic innego jak podtrzymanie żaru w piecu. Przy drewnie musi być to ustawione, żeby piec się nie zadusił i nie zgasł, ale przy takim węglu, hmmm... Nie mam doświadczenia z paleniem węglem, ale w sterowniku pewnie możesz również ustawić, by nie załączał taj funkcji. Gdyby nie to, że wentylator już masz, poleciłby Tobie skorzystanie z tzw. "samociągu" - sterownik wtedy otwiera i zamyka klapkę wbudowaną w dolne drzwiczki, i podejrzewam, że wtedy nie byłoby problemu z strzałami w piecu, bo powietrze nie trafiłoby z takim "impetem", jak w przypadku wymuszonego jego obiegu. Tania i prosta sprawa, w małych piecach się sprawdza.

Ciekawi mnie również, jak sprawa miałaby się w tym wypadku po zastosowaniu wentylatora wyciągowego zamiast nadmuchowego :P

sssTOMEKsss napisał(a):piec firmowy z seryjnej produkcj

Ano racja. W zestawie nie dawali sterowników i wentylatorów?
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

wybór sterownika do pieca

Postprzez sssTOMEKsss » 16 paź 2015, o 01:02

Łukasz. napisał(a):Gdyby nie to, że wentylator już masz, poleciłby Tobie skorzystanie z tzw. "samociągu" - sterownik wtedy otwiera i zamyka klapkę wbudowaną w dolne drzwiczki, i podejrzewam, że wtedy nie byłoby problemu z strzałami w piecu, bo powietrze nie trafiłoby z takim "impetem", jak w przypadku wymuszonego jego obiegu. Tania i prosta sprawa, w małych piecach się sprawdza.


hmm czy aby taka tania i prosta? jeżeli dobrze myśle chodzi ci o otwieranie drzwiczek od popielnika, które bądź co bądź są na zapadkę, aby sterownik mógł nimi sterować trzeba by wmontować siłownik który by to otwierał bądź zamykał te drzwiczki


Łukasz. napisał(a): sssTOMEKsss napisał(a):
piec firmowy z seryjnej produkcj


Ano racja. W zestawie nie dawali sterowników i wentylatorów?



dawać może i dawali ale zapewne bez tych bajerów był tańszy a tak jak wspomniałem wczesniej rodzice już w poprzednim piecu palili od dołu bez sterownika i dmuchawy, bawiąc się drzwiczkami od popielnika (bardziej je uchylając bądź zamykając aby temp. na piecu wzrosła lub spadła) i zapewne przez to wzięli piec bez akcesorii
Avatar użytkownika
sssTOMEKsss
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 14:51
Lokalizacja: Chocz
Pochwały: 5

Re: wybór sterownika do pieca

Postprzez Janusz73 » 16 paź 2015, o 04:30

Faktycznie Łukasz słusznie zauważył,że jest taka regulacja.Ale my się chyba nie rozumiemy do końca,SssTomeksss piszesz,że dorzucasz węgiel do paleniska jak w parowozie i ja nad tym problemem się zastanawiam.To jest tak jak ktoś ma ogrzewanie gazowe i nie ma zbiornika lub zbiorników tylko piec zasila z domowej butli gazowej,wtedy będzie tą butle wymieniał co dwa dni.To tak samo jak ja nie miałbym zbiorników na olej o pojemności 1500l tylko palnik by pobierał olej z 20 litrowego kanistra i z tym kanistrem bym ganiał jak kot z pęcherzem.Właśnie,najłatwiej regulować temperature w piecu gazowym,elektrycznym i olejowym.W węglowym jest najtrudniej,w miałowym troche łatwiej ale jak będziesz palił miałem nie zwilżonym wodą to też temperatura zacznie wymykać się z pod kontroli.SssTomeksss przypuszczam,że Twój piec to typowy "wilk" i co mu wsypiesz to on spali i Ty nie liczysz strat ciepła idących w komin.A w węglowym regulować temperature można praktycznie tylko ciągiem,czyli drzwiczki pod rusztem i zasuwą w czopuchu.Łukasz piszesz o wentylatorach wyciągowych,to jest dobra rzecz i bardzo droga,zazwyczaj stosowana w kominkach o których nie wypowiem się,bo na ich temat niewiele wiem.Jeszcze SssTomeksss wróce do Twojego pierwszego postu,piszesz o węglu którego cena wynosi 300zł za tone.W moich terenach nie spotkałem się z tak niska ceną węgla nawet najgorszego gatunku.Pierwszy gatunek i polski węgiel to cena nawet 1200zł za tone i wiem,że on jest naprawde super wysokokaloryczny,po nim w piecu zostaje garstka popiołu.Ale 300zł za tone to Ty chyba ile go wsypiesz to tyle samo wyciągniesz z pieca szlaki.
Janusz73
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1308
Dołączył(a): 30 mar 2013, o 13:37
Pochwały: 44
Pojazdy: Ogar 205 Honda CB1000RA

wybór sterownika do pieca

Postprzez Łukasz. » 16 paź 2015, o 19:28

sssTOMEKsss napisał(a):hmm czy aby taka tania i prosta? jeżeli dobrze myśle chodzi ci o otwieranie drzwiczek od popielnika, które bądź co bądź są na zapadkę, aby sterownik mógł nimi sterować trzeba by wmontować siłownik który by to otwierał bądź zamykał te drzwiczki

Co ty, proste w cholerę, i tanie zarazem :d
http://www.turdus.com.pl/img_miarkownik1.jpg ;) Zresztą, wpisz sobie "miarkownik ciągu" w google (zbyt potocznej nazwy użyłem), pooglądaj, poczytaj itp. Najciekawszy opis, jaki znalazłem:
Miarownik ciągu - najtańszy wariant sterowników do pieców na węgiel

Regulacja pracy kotła na węgiel lub inne paliwo stałe ma na celu przede wszystkim zmiany temperatury wody grzewczej tak, by moc ogrzewania była dopasowana do zapotrzebowania na ciepło.

Ze względu na specyfikę paliwa nie polega ona na dozowaniu określonej jego ilości (jak w przypadku kotłów na paliwa płynne), tylko na zmianie wielkości strumienia powietrza dopływającego do paleniska. Kiedy powietrza dopływa mniej, paliwo wolniej się spala i kocioł pracuje z mniejszą mocą grzewczą.

W najprostszym i najtańszym wariancie do automatycznej regulacji pieca c.o. na paliwo stałe służy mechaniczne urządzenie nazywane miarkownikiem ciągu. Jest ono wyposażone w głowicę termostatyczną zanurzoną w płaszczu wodnym kotła. Substancja wypełniająca głowicę rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury, co powoduje ruch dźwigni połączonej z klapą zasłaniającą otwór wlotowy powietrza.

Gdy temperatura rośnie, klapa się przymyka, gdy spada – otwiera. Ustawienie wartości temperatury wody, jaka ma być utrzymywana przez piec c.o., odbywa się przez obracanie pokrętła miarkownika. Zaletą takiego sposobu regulacji, oprócz prostoty i niskiej ceny, jest działanie bez zasilania energią elektryczną, wadą – niewielka dokładność.

Miarkowniki stosuje się w najprostszych kotłach ze spalaniem górnym – na węgiel lub koks.
Źródło: http://muratordom.pl/instalacje/kotly-i ... _8581.html

Patrząc po allegro, sam miarkownik to cena ok. 100 zł, a ty tylko wykonujesz otwór w drzwiczkach i zakładasz klapkę. Cała impreza prawdopodobnie zmieści się w 150 zł ;)
Obrazek

"...gdy ktoś, kto mi jest światełkiem, gaśnie nagle w biały dzień..."
Avatar użytkownika
Łukasz.
@admin
@admin
 
Posty: 4771
Dołączył(a): 7 mar 2008, o 20:20
Lokalizacja: WLKP -> PWL
Pochwały: 13
Pojazdy: Renault megane phI classic '97, MZ etz 150 '87

wybór sterownika do pieca

Postprzez sssTOMEKsss » 17 paź 2015, o 18:23

Namieszałeś mi w głowie teraz tym, ten miarkownik to dość ciekawe rozwiązanie ale wówczas nadal sposób palenia pozostaje od dołu, a z tego co czytałem jest to trochę mało efektywne i szybko zasyfia się piec, przy paleniu od góry tego problemu nie ma w takim dużym stopniu, na dodatek przy zastosowaniu tego miarkownika nie można zbyt dużo zasypać pieca aby nie zagasić, kolejna sprawa wyczytałem że żeby go zastosować musiałbym całą wodę spuścić a następny problem to to że nie mam bladego pojęcia czy mój kocioł jest do tego przystowowany (w co wątpie)

Trochę bardziej przemawia do mnie ten sterownik który by mi dmuchawą sterował, dodatkowo prosty sposób montażu, kłade na piec, podłączam dmuchawe, ustawiam i wsio, mogę palić góry, nasypać węgla ile chce a reszta już się robi sama. Najbardziej obawiam się aby mi strzelało z tego pieca jak z tego karbidu :/

sam już nie wiem co z tym fantem zrobić
Avatar użytkownika
sssTOMEKsss
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1599
Dołączył(a): 1 lis 2007, o 14:51
Lokalizacja: Chocz
Pochwały: 5

wybór sterownika do pieca

Postprzez Stachu.G » 17 paź 2015, o 20:11

Pozwolę się dopiąć do tematu.

Stary kociołek zaczyna odmawiać posłuszeństwa szukam czegoś równie solidnego w dobrej cenie. Powierzchnia chałupy 115m2. Dom dwupiętrowy rodzaj opału głównie drewno,czasem węgiel. Zależy mi na jak najprostszym piecu ale rozważam montaż pompy. Macie jakieś sprawdzone firmy, może konkretne modele?
Pomogłem ? Kliknij pomógł
Stachu.G
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 1036
Dołączył(a): 20 sty 2011, o 13:57
Lokalizacja: Podkarpackie
Pochwały: 42
Pojazdy: Romet Chart 210 70cmm

Następna strona

Powrót do Off-topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 208 gości