Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Dział, w którym znajdziecie skuteczne oraz sprawdzone metody rozwiązywania konkretnych problemów.
Regulamin działu
Materiały umieszczone w tym dziale są w pełni autorstwa użytkowników forum MotoManiacy.com. Toteż są chronione prawem autorskim. Kopiowanie bądź rozpowszechnianie tych materiałów na innych stronach bez zgody ich autorów jest zabronione. Złamanie tej zasady będzie równoznaczne z popełnieniem plagiatu a to już jest wykroczenie zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch, bądź karą grzywny. (Prawo Autorskie i Prasowe, rozdz. 14., art. 115)

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 9 sie 2017, o 18:10

W tym tutorialu zademonstruję samodzielną odnowę kierownicy skórzanej na przykładzie kierownicy z Audi Coupe/Cabrio/S2.

Ten sposób nie zadziała gdy skóra na kierownicy jest mocno pozdzierana, przerwana itp. Wtedy ratuje już tylko ponowne obszycie

Moja kierownica widziała już lepsze czasy. W wielu miejscach schodziła farba i na górnej części koła była popękana. Prawdopodobnie od słońca gdy auto stało zaparkowane albo ktoś tym jeździł jak dres/gangster przez większą część czasu. Dodatkowo przy dłuższej podróży autem gdy ręce się troche spociły kierownica zostawiała na rękach czarne odbarwienia od schodzącej farby.

Potrzebujemy:
-zmywacz do umycia kierownicy ze starej farby i różnego rodzaju brudu
-szpachlę do skóry w celu wypełnienia pęknięć, zadrapań w powierzchni skóry.
-farbę do skóry. W moim przypadku jest to czarny mat.
-lakier bezbarwny do skóry. Ja użyłem lakieru półmatowego.
-gąbeczki/aerograf do rozprowadzenia farby
-patyczki do szaszłyków, patyczki kosmetyczne do wymieszania i rozprowadzania szpachli.

Ja kupiłem całość w takim oto zestawie, kupionym na allegro za 39zł. Podejrzewam ze jakby kupić potrzebne materiały u jakiegoś lokalnego dostawcy wyszłoby to 2 razy taniej.

Obrazek


Gdy mamy już kupione potrzebne materiały musimy odkręcić naszą kierownicę.
W moim przypadku musimy ściągnąć klapkę przycisku klaksonu i odkręcić nakrętkę (dla każdej 80siątki jest to 24mm). Klapkę lekko przyciskamy i przekręcamy w lewo, powinna sama wyskoczyć bez podważania.

Po odkręceniu nakrętki musimy zrobić sobie znaki markerem na kolumnie kierowniczej jak i samej kierownicy, żeby ją potem przykręcić tak jak była i była prosto podczas jazdy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tutaj są widoczne pęknięcia w górnej części koła o których pisałem wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Potrzebujemy zamontować sobie kierownice w sposób który pozwala ją swobodnie obracać oraz umożliwia dostęp do spodniej części kierownicy. Ja zrobiłem to zaciskając w imadle pręt gwintowany i używając nakrętek oraz jakiejś nasadki jako stopery, żeby kierownica nie spadła na samo imadło. Musimy też uważać aby nie uszkodzić wieloklinu kierownicy.

Trzeba też okleić miejsca których nie chcemy malować. Ja nie malowałem centralnej częsci kierownicy, tego krzyża, ponieważ był w całkiem niezłym stanie. Może zrobię to następnym razem

Obrazek

Gdy mamy już oklejoną i zamocowaną kierownicę możemy zabrać się do pracy.

Pierwszym zadaniem jest dokładne wyczyszczenie kierownicy z brudu i starej farby zmywaczem. Nie wiem czym jest ten zmywacz z zestawu z allegro, pachnie jak alkohol izopropylowy.
Nie musimy się martwić gdy cała farba nam nie zejdzie. Farba której nie udało się zmyć będzie po prostu robiła za podkład.

Tutaj kierownica po wyczyszczeniu, gotowa do następnego kroku.

Obrazek

Następnym krokiem jest delikatne przeszlifowanie pęknięć w celu wyrównania powierzchni. Ja zrobiłem to papierem o gradacji 400 ale warto użyć czegoś drobniejszego, bo w paru miejscach przebijają mi spod farby rysy od papieru.

Obrazek

Następnie należy wymieszać szpachlę. Jeżeli Twoja kierownica nie jest popękana ani nie ma głębokich zarysowań można pominąć ten krok.

Obrazek

Nakładamy naszą szpachlę. Ja to robiłem patyczkiem do szaszłyków, ponieważ jest cienki i pozwala ładnie wprowadzić szpachlę w pęknięcia. Nie musimy się bardzo stresować tym krokiem, ponieważ jak źle nałożymy szpachlę możemy ją spokojnie zetrzeć szmatką.
Po nałożeniu zostawiamy do wyschnięcia. Na opakowaniu jest napisane, że farba schnie do 24h. W moim przypadki wystarczyły ~2 godziny.

Obrazek

Niestety nie mam zdjęć po wyschnięciu szpachli, bo zapomniałem je zrobić. Po jej wyschnięciu bierzemy papier ścierny (ja użyłem papieru 400 ale okazał się troche zbyt agresywny) i szlifujemy nadmiar szpachli aż kierownica wróci do swojej fabrycznej formy i będzie idealnie gładka w dotyku.

Wszystkie szare punkty na zdjęcia to jest zaschnięta szpachla która wypełniła ubytki w skórze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyszlifowaniu szpachli gdy jesteśmy już zadowoleni z efektu należy kierownicę delikatnie przetrzeć zmywaczem w celu usunięcia pyłu powstałego podczas szlifowania. Trzeba uważać ze zmywaczem w miejscach gdzie nałożyliśmy szpachlę, bo nie jestem w 100% pewny czy zmywacz nie rozpuści szpachli. W moim przypadku nic się nie rozpuściło.

Gdy mamy już kierownicę wyczyszczoną z pyłu jest ona gotowa do malowania. Ja użyłem do malowania gąbeczki z zestawu ale gdybym robił to jeszcze raz to użyłbym takiego malutkiego aerografu do zaprawek. Gąbką czasami jest trudno równomiernie rozprowadzić farbę aby nie powstały smugi i jest troche problem z lakierem bezbarwnym co opiszę później.

Zdjęcia z malowania są średniej jakości, bo aparat miał problem złapać ostrość w kiepskim świetle. Sam proces malowania jest na szczęście prosty i już po pierwszej warstwie załapiesz o co w tym chodzi. Zawsze zresztą można wrócić ze zmywaczem jeśli coś nie wyjdzie.

Ja nałożyłem 5-6 warstw czarnej farby. Farba schnie dość szybko ale można przyspieszyć proces schnięcia suszarką do włosów. Opalarka też prawdopodobnie by się nadała ale nie wiem czy temperatura nie byłaby zbyt wysoka. Nie wiem, nie testowałem. Suszarka do włosów to bezpieczne rozwiązanie.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Tutaj było największe uszkodzenie mojej kierownicy. Praktycznie nie widać po pęknięciach śladu a nawet nie nałożyliśmy jeszcze lakieru bezbarwnego!

Obrazek

Gdy nałożymy ostatnią warstwę koloru czekamy aż wyschnie i bierzemy się za bezbarwny.

Tutaj nalezy jednak bardzo uważać, ponieważ lakier bezbarwny nakładany gąbką potrafi się mocno pienić. Nie można pozwolić wyschnąć takiemu spienionemu lakierowi na powierzchni kierownicy, bo wtedy robią się takie kropki, bąbelki powietrza i brzydko to wygląda. Ciężko też to naprawić, bo ścierając to zmywaczem ściągniemy też kolor i musimy cały proces zaczynać od początku.

Tak więc nakładamy 3-4 warstwy bezbarwnego uważając aby nie wysechł spieniony. Tutaj aerograf bardzo by pomógł, bo nie trzeba by się przejmować pienieniem się lakieru.

Obrazek

Gdy nałożymy ostanią warstwę lakieru bezbarwnego i upewnimy się czy nie spienił się w żadnym miejscu kierownica jest skończona. Zostawiamy ją na noc aby wszystko w pełni wyschło i utwardziło się.

Tak wygląda moja kierownica po skończeniu. Dodam, że malowałem samo koło kierownicy.
Skóra jest bardzo przyjemna, gładka w dotyku. Sprawia wrażenie nowej kierownicy w samochodzie z salonu.

Obrazek

Obrazek

Tutaj były te największe pęknięcia. Nie widać po nich śladu!

Obrazek

Obrazek


Efekt jak na zestaw farbek za 39zł jest niesamowity. Kierownica sprawia wrażenie nowej. No i mamy też satysfakcję zrobienia czegoś samemu. Nie wiem ile taki zabieg kosztuje w jakiejś firmie zajmującej się odnawianiem elementów skórzanych ale podejrzewam, że sporo można zaoszczędzić robiąc to samemu.

Zastrzeżenia mam tylko do tego papieru ściernego i pienienia się lakieru bezbarwnego. Przy następnej kierownicy na pewno użyje mniej agresywnego papieru ściernego i aerografu, zeby farba się lepiej rozprowadziła.

Nie wiem ile taki efekt się utrzyma. Tego dowiem się dopiero z czasem. Zabieg polecam, bo w końcu kierownicę trzymamy cały czas jadąc samochodem i jest różnica czy trzymamy 26 letni kruszący się syf czy kierownice która sprawia wrażenie nowej. :)


Autor postu otrzymał pochwałę
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Pani Kontekstowa » 9 sie 2017, o 18:10

Pani Kontekstowa
 

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez dieludolfs » 9 sie 2017, o 23:26

Dobry tutek, już wiadomo jak można przypicować pod sprzedaż zniszczone elementy skórzane w starym rumplu :D
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 10 sie 2017, o 01:37

Robienie to w ten sposób to nie podpicywanie pod sprzedaż tylko faktyczna naprawa :D
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Romecik2t » 16 sie 2017, o 23:17

Ale syf w klawiaturze :F Ladnie wyszlo, ciekawe ile sie utrzyma efekt, napisz za jakis czas czy sie nie wyciera abo cos.
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 24 sie 2017, o 01:37

Jak na razie po 3 tygodniach jest tak samo jak w dniu lakierowania :F
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Re: Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Stefan829 » 25 wrz 2017, o 20:04

W jakim sklepie zakupić te konkretne farby? Coś nie mogę ich znaleźć
Stefan829
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 25 wrz 2017, o 19:49
Lokalizacja: Łódź
Pojazdy: Renault Range T

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez biduk25 » 23 paź 2017, o 17:46

Widocznie za krótko szukasz. Dokładnie nie mogę Ci pomóc, ale gdzieś na pewno są. Krótko mówiąc - inna opcja nie wchodzi w grę.
Avatar użytkownika
biduk25
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 21 paź 2017, o 21:26

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 3 lis 2017, o 03:02

Stefan829, Ja kupiłem tutaj http://allegro.pl/zestaw-farb-renoskor- ... ml#thumb/1

Ogólnie to wpisz na allegro farba do skóry i znajdziesz takie mini zestawy jak ten z linku.
Nie popełniając błędów przy renowacji taki zestaw spokojnie starczy na kilka kierownic.

PS. Po 3 miesiącach od renowacji kierownica wciąż wygląda identycznie jak w dniu jej odnowienia
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez lefor1 » 15 gru 2017, o 13:37

te farby do skóry są bardzo dobre, ludzie używają ich do malowania butów, gdzie tam wytrzymują gorsze rzeczy niż kierownica. Bardzo dobry tutorial :) piwko!
lefor1
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 15 gru 2017, o 13:23
Pojazdy: Opel Astra

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 6 maja 2018, o 03:20

Update po prawie roku:

Chyba będę musiał powtórzyć zabieg. w jednym miejscu gdzie wystawał jakiś grudek (piasek mi sie przykleił przy malowaniu? nie wiem) Zlazła mi farba. Na razie zlazła tylko kropka 2x2mm ale będzie się pewnie powiększać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez dieludolfs » 8 maja 2018, o 00:29

Rudy102, nie można tego jakoś punktowo zabezpieczyć? Ile kilometrów przez ten wyjeździła ta kierownica? Wrzuć jakieś zdjęcie jak to wygląda ;)
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 8 maja 2018, o 17:14

dieludolfs, Raczej nie da rady punktowo zabezpieczyć bo ta farba działa troche jak plastidip. Jak już zacznie złazić to jest lipa. Kilometrów auto dużo nie zrobiło, głównie stało. Jakieś 2000km pewnie. Zdjęcie zrobię później jak nie zapomne :F
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez dieludolfs » 8 maja 2018, o 17:17

To teraz będziesz aplikował farbę gąbką czy aerografem :>
Avatar użytkownika
dieludolfs
#mod
#mod
 
Posty: 8314
Dołączył(a): 14 wrz 2009, o 21:47
Lokalizacja: Bądkowo k.Włocławka.
Pochwały: 41
Pojazdy: Mercedes E300 turbodiesel T-Modell

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Rudy102 » 8 maja 2018, o 18:25

Aerografem bo szybciej i łatwiej.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
( ͡◉ ͜ʖ ͡◉)
Avatar użytkownika
Rudy102
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 2581
Dołączył(a): 6 gru 2011, o 21:59
Lokalizacja: Pacanów
Pochwały: 7
Pojazdy: Illuminati

Zrób to sam: Odnowa kierownicy skórzanej

Postprzez Cebeer » 24 lip 2018, o 09:57

Jednak jeżeli ktoś nie umie tego wykonac profesjonalnie to lepiej niech sie nie zabiera bo nie naszmalcuje tego żadną powłoką oprócz utwardzacza i się zdziwi jak mu sie bedzie rączka brudzić :D
Cebeer
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 21
Dołączył(a): 20 cze 2018, o 20:51

Następna strona

Powrót do Tutoriale

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości