Marckowe skutery

Dział, w którym możesz zaprezentować swoją maszynę oraz siebie samego.

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 7 paź 2019, o 17:16

Jakiś czas temu zacząłem rozglądać się za jakąś używaną 125-ką. Kingway jeździł bezawaryjnie, ale jazda nim zaczęła być niebezpieczna (ciężarówki i autobusy spychały mnie, bo dla nich byłem za wolny). Ja chciałem coś z biegami, ale ze względu na wygodę i fakt, że będzie nim jeździć Żona padło na skuter.
Znalazłem Suzuki AN z 1996 roku, z przebiegiem koło 20 tysięcy. Pojechałem, obejrzałem i kupiłem. Doprowadziłem go do przyzwoitego stanu i mogę cieszyć się bezawaryjną i dość przyjemną jazdą :) Jak się postaram, to licznik prawie zamyka ;) Jeżdżę nim głównie po mieście, ale zdarzają się też kilkudziesięcio, a nawet i kilkuset kilometrowe traski.
Drugi skuterek to zupełny spontan ;) Koło południa na lokalnym portalu ogłoszeniowym wpadło mi w oko ogłoszenie o sprzedaży Simsona SR w bardzo atrakcyjnej cenie. Kurcze, jako dzieciak marzyłem o takim, ale nigdy nie miałem! Telefon do gościa, zapinam przyczepkę i nie patrząc na to, że kilka godzin wcześniej wyrwałem zęba 8-kę jadę.
Motorek jest w stanie wizualnym takim sobie, ale jest kompletny i ma dokumenty. Biorąc pod uwagę obecne szaleństwo cenowe ten zakup był okazją, na której nie stracę. Póki co udało mi się go odpalić :)
Plan na najbliższy czas to ogarnąć to, co najważniejsze, zrobić przegląd i zarejestrować. Przez zimę zajmę się resztą.
Rocznik Simsonka to 1988, zapłon klasyczny, z przerywaczem, 4 biegi.
Na koniec kilka zdjęć motorków.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez Pani Kontekstowa » 7 paź 2019, o 17:16

Pani Kontekstowa
 

Re: Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 9 paź 2019, o 20:13

Pierwsze inwestycje w Simsona poczynione ;) Za całe 15 zł kupiłem w lokalnym sklepie kranik, bo stary puszczał. Na Allegro zamówiłem ściągacz do magneta, klucz do regulacji biegów (nie znalazłem u siebie rurki, z której mógłbym go zrobić) i komplet uszczelek.
Jak przyjdzie paczka, to zaleję olej do skrzyni (teraz nie ma uszczelki pod deklem). Co mu wlać? Minerał 15W40 może być? Został mi z kosiarki, szkoda go wyrzucać :F
Mam problem z gaźnikiem (16N3), w ogóle nie reaguje na śrubkę składu mieszanki, tą przy cylindrze. Wolne obroty trzyma jedynie po prawie maksymalnym odkręceniu śrubki powietrza. Gaźnik niby wyczyszczony, iglica na drugim od góry.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez igrek97 » 9 paź 2019, o 21:12

Porządne maszyny :D

Jak się tam biegi reguluje?
Bez młota, to ch*j nie robota! :F
bedziesz sluchał @ igrek97, to zobaczysz jak skonczysz
Avatar użytkownika
igrek97
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3562
Dołączył(a): 22 paź 2010, o 18:59
Pochwały: 25
Pojazdy: sterta złomu

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 9 paź 2019, o 21:39

Dzięki ;)
Z tego, co zdążyłem doczytać, to kręcisz śrubą pod gaźnikiem. Nie próbowałem w praktyce. Nawet nie wiem, czy będzie konieczność regulacji. Na zgaszonym silniku nie wbiję wszystkich biegów, na zapalonym z racji braku oleju nie próbowałem.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez Posimsonowany » 10 paź 2019, o 20:09

Biegi najlepiej się ustawia z sufmiarką wkładając w wałek zdawczy świeżo po zdystansowaniu skrzyni wałek garbaty ma być w pozycji 46,66mm od końca walka a co do gaźnika polecam wymianę filtra powietrza i dysz w gaźniku+pływaka+zaworka tam przy pływaku takiego(one po latach kochają się przycinać)
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Marckowe skutery

Postprzez Posimsonowany » 10 paź 2019, o 20:18

Biegi najlepiej się ustawia z sufmiarką wkładając w wałek zdawczy świeżo po zdystansowaniu skrzyni wałek garbaty ma być w pozycji 46,66mm od końca walka a co do gaźnika polecam wymianę filtra powietrza i dysz w gaźniku+pływaka+zaworka tam przy pływaku takiego(one po latach kochają się przycinać)
Avatar użytkownika
Posimsonowany
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 533
Dołączył(a): 4 lis 2017, o 18:35
Lokalizacja: Puławy
Pochwały: 14
Pojazdy: Simson s51 enduro 1987, fiat 125p 1990, ursus c360 1982

Marckowe skutery

Postprzez Angler » 13 paź 2019, o 15:58

Marcek, szacun za przygarnięcie tych sprzętów, wymierają szybciej niż bakterie po domestosie niestety.
Obrazek
Avatar użytkownika
Angler
Zwycięzca konkursu
Zwycięzca konkursu
 
Posty: 2224
Dołączył(a): 12 sie 2007, o 20:33
Lokalizacja: Rawicz
Pochwały: 9
Pojazdy: Yamaha XS 400 27 KM, Opel Meriva 1,7CDTI 100kuni, Keeway Cruiser 18 koników i Peżo ludix mocy b/d.

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 13 paź 2019, o 19:14

Angler, dzięki :)
Taka niestety kolej rzeczy, parę lat temu większość egzemplarzy została dojechana, a mało kto traktował je w kategorii zabytków. Teraz zostało niewiele.
Suzuki chociaż stare, traktuję jako typowy skuterek do codziennej jazdy. IMO nie ustępuje on znacznie współczesnym skuterom tej klasy. Jeździłem Hondą PCX z rocznika bodajże 2012 i oprócz nowoczesnego wyglądu i może wygodniejszego siedzenia nie stwierdziłem zalet usprawiedliwiających kilkukrotnie wyższą cenę. Osiągi podobne, spalanie wg relacji właściciela też.
Co do Simsona - walczę z biegami. Wymieniłem automat na nowy, niestety gorszy od oryginału. Ale biegi są, bo ciągnąc za wałek wrzucam wszystkie z miękkim oporem. Zamówiłem niemiecki automat, beczkę i dźwignie łączącą ją z wybierakiem, jak paczka przyjdzie to założę i zobaczymy. Póki co przejechałem się trochę na dwójce i wychodzi na to, że silniczek jest zdrowy.
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Re: Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 14 paź 2019, o 20:06

Prace zostają chwilowo wstrzymane z powodu Marysi :) Przyszła na świat dziś o 11-tej, waży 4 kg, póki co wszystko z Nią dobrze.
Swoją drogą czy wszystkie moje dzieciaki muszą zacząć rodzić się w nocy? :F Tym razem na porodówkę jechaliśmy o 3:30 :D
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez Romecik2t » 14 paź 2019, o 20:09

Marcek, Oja, ile to juz pinset plus? :mrgreen:
POZNAJ HISTORIĘ ORAZ REGULAMIN FORUM.
Dodaj się na mapę! :arrow: Mapa Użytkowników
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Romecik2t
#mod
#mod
 
Posty: 11089
Dołączył(a): 27 lut 2009, o 18:01
Pochwały: 45

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 14 paź 2019, o 20:27

Spoko, i bez 500 bym sobie poradził ;) Jeszcze jeden dzieciak i emeryturka dla żonki będzie ;) Ale póki co brak takich planów :D
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez igrek97 » 15 paź 2019, o 22:54

Brawo gratulacje :D
Bez młota, to ch*j nie robota! :F
bedziesz sluchał @ igrek97, to zobaczysz jak skonczysz
Avatar użytkownika
igrek97
MotoManiak
MotoManiak
 
Posty: 3562
Dołączył(a): 22 paź 2010, o 18:59
Pochwały: 25
Pojazdy: sterta złomu

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 16 paź 2019, o 19:39

Podziękował :)
Dziś przywiozłem moje panie do domu. Młoda albo je, albo śpi, nie płacze za dużo, więc jest dobrze ;)
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez Marcek » 20 lis 2019, o 18:55

Wydaje mi się, że pierwszy etap "walki" z Simsonem skończony :D Doprowadziłem go do takiego stanu, że powinien przejść przegląd i uda się go w końcu przerejestrować.
Biegi jakoś tam chodzą, instalacja połączona bardzo prowizorycznie, ale działa. Zostało go poskładać do kupy i jechać na stację kontroli.
A jak już będzie miał porządek w papierach, to trafi w zimie na warsztat, żeby go zrobić jak Bóg przykazał.
W Suzuki urwałem kawałek stopki centralnej, ale pseudo migomat z Lidla załatwił sprawę ;)
Avatar użytkownika
Marcek
@admin
@admin
 
Posty: 6019
Dołączył(a): 20 mar 2007, o 11:27
Lokalizacja: Krosno
Pochwały: 4

Marckowe skutery

Postprzez Piotrek » 20 lis 2019, o 20:24

Marcek napisał(a):zaleję olej do skrzyni (teraz nie ma uszczelki pod deklem). Co mu wlać? Minerał 15W40 może być?


Zalecany olej to 80W-90, więc całkowicie inna klasa lepkości. Żeby na tym 15W40 nie zaczęło ślizgać się sprzęgło.
Avatar użytkownika
Piotrek
@admin
@admin
 
Posty: 3689
Dołączył(a): 19 mar 2007, o 19:13
Pochwały: 10
Pojazdy: Skoda Octavia III 1.4 TSI, 150 KM, Ambition + Amazing

Następna strona

Powrót do Nasze pojazdy, o nas

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości